Když listy orchideje žloutnou: Na vině je nedostatečné osvětlení a nízká teplota

Orchideje potřebují dostatečné množství světla, aby mohly růst a kvést zdravě – a citlivé jsou i na správnou teplotu.

Orchidej s chorobou listů i Zdroj fotografie: Uživatel Awkwafaba / Creative Commons / CC
                   

Orchideje jsou díky svým exotickým květům a elegantnímu vzhledu mezi pokojovými rostlinami velmi oblíbenou volbou. Žloutnutí jejich listů však může být pro mnoho nadšenců zdrojem obav – a právem. Čas od času jde samozřejmě o přirozenou součástí životního cyklu rostliny, ale pokud se to děje příliš často, znamená to, že vaší orchideji není věnována potřebná péče.

Kdy je žloutnutí normální

Je důležité si uvědomit, že ne každé žloutnutí je známkou špatného zdravotního stavu. Jak orchideje rostou, starší listy u báze mohou žloutnout a scvrkávat se, zatímco samotná báze zůstává zelená, bez hniloby nebo poškození. Jedná se o přirozený proces, kdy rostlina shazuje starší listy, aby soustředila svou energii na kvetení a nový růst. V takových případech může rostlině prospět přísun živin a prospěšná mohou být i specializovaná hnojiva.

Příčiny žloutnutí a řešení

Pokud se však žloutnutí objevuje i na jiných částech rostliny nebo je doprovázeno jinými příznaky, je to známka toho, že vaše orchidej trpí. Mezi běžné příčiny patří např:

  • Nedostatečné osvětlení: Orchideje potřebují dostatek světla, ale ne to přímé sluneční. Pokud listy žloutnou, zvažte přesunutí rostliny na světlejší místo. Neumisťujte ji však na přímé slunce, protože by mohlo dojít k popálení listů, jak potvrzuje i web NašeZahrada.
  • Teplotní stres: Orchideje jsou citlivé na změny teploty. Studený průvan, zejména v zimě, může vést ke žloutnutí špiček listů. V chladných měsících udržujte orchidej mimo okenní parapety a také dál od dveří, které se často otevírají.
  • Nesprávné zalévání: Orchideje dávají přednost filtrované, vlažné vodě. Zajistěte, aby byl substrát v květináči dobře odvodněný, a zalévejte pouze tehdy, když je na dotek mírně suchý.
Kořeny orchideje v průsvitném květináči

4 hlavní důvody, proč kořeny orchidejí hnijí: Na vině je málo světla i přehnaná vlhkost

Škůdci a choroby

Žluté skvrny na listech mohou znamenat napadení škůdci nebo houbovou infekci,“ řekl nám zahradník Marek T. z Trutnova. „Pokud najdete na orchideji lepkavé kapky, drobný hmyz nebo nevzhledné fleky, ošetřete ji vhodnými insekticidy nebo fungicidy a izolujte ji od ostatních rostlin, abyste zabránili šíření škůdců nebo chorob na jiné rostliny.“

Když listy orchideje začínají žloutnout, může to být způsobeno několika faktory, ale dvěma hlavními důvody jsou nedostatečné osvětlení a nízká teplota. iZdroj fotografie: Depositphotos
Když listy orchideje začínají žloutnout, může to být způsobeno několika faktory, ale dvěma hlavními důvody jsou nedostatečné osvětlení a nízká teplota

Přípravek na žluté listy ze slupek brambor

Kromě těchto rad pro péči o orchideje je podle webu iReceptář netradičním, ale účinným prostředkem proti žloutnutí listů orchidejí i použití bramborových slupek. Ty jsou totiž velmi bohaté na vitamíny a minerály, které mohou pomoci vaši orchidej omladit a ozdravit. Tato metoda se osvědčila i mně, proto přidávám svůj osvědčený návod. Bramborové slupky nakrájejte na malé kousky a vložte je do malé nádoby. Zalijte je vodou a směs přiveďte na několik minut k varu.

Nechte vychladnout a sceďte. Nakonec použijte jako zálivku jednou měsíčně. A vyzkoušet můžete i hnojení velmi oblíbenou citronovou šťávou nebo špetkou skořice – o obojím psali Chalupáři-Zahrádkářů nedávno.

Péče o orchideje v zimě – praktické tipy

Jaké problémy s orchidejemi nejčastěji řešíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články