Když na zahradu přistane žluťásek: Podle starých pověr jde o znamení štěstí

Až uvidíte na zahradě žluťáska, dobře si ho prohlédněte. Někdy vám totiž svým chováním může prorokovat štěstí nebo pozitivní událost.

Když na zahradu přistane žluťásek: Podle starých pověr jde o znamení štěstí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Žluťásek neboli žlutý či slunečný motýl patří do čeledi běláskovitých a řadí se mezi nejběžnější motýly. To mu však na kráse neubírá, naopak. Vidět poletovat éterického žlutého motýlka rozněžní i drsnou duši.

Které žluťásky u nás potkáte nejčastěji?

Je to třeba žluťásek čičorečkový. Název získal podle rostliny čičorky pestré, na které se housenky živí. Dalším častým žluťáskem je čilimníkový. Je u nás však pouze hostem ze Středozemí, protože tento druh nedokáže přečkat naši drsnou zimu. Za léto u nás vytvoří 2–3 generace, jarní potomstvo pak na konci léta táhne k severu, podzimní k jihu. Na okrajích lesů a někdy i na zahradě můžete potkat žluťáska řešetlákového. Mezi ohrožené druhy patří u nás žluťásek borůvkový. Většina lidí ale jednotlivé druhy nerozeznává a mluví prostě o žluťáskovi.

Žlutého motýla viděti…

Žluťásci žijí prakticky po celém světě a různé kultury mu přisuzují různý význam. Všeobecně jej lidé ve svých pověrách považují za symbol jara a návrat slunce, někteří jej také považují za příchod štěstí, něčeho nového nebo nového začátku.

Když na zahradu přistane žluťásek: Podle starých pověr jde o znamení štěstí iZdroj fotografie: Pixabay
Žluťásci jsou u nás přes léto pouze na návštěvě, pochází ze Středomoří
  • V duchovní sféře je tento motýl spojován s proměnou, radostí a svobodou. Také s magií a spiritualitou.
  • Jinde symbolizuje svobodu, například svobodu projevu nebo svobodné vyjádření pocitů beze strachu před odsouzením okolí, tedy svobodu být sami sebou.
  • Čínská kultura považuje žluťáska za symbol lásky, štěstí a prosperity. V japonské je spojen se svobodou a štěstím.
  • V řecké mytologii představuje proměnu, svobodu a radost, je spojován s bohyněmi Afroditou a Athénou.

Přináší štěstí nebo ne?

Pokud jste naladěni tomu věřit, poddejte se kráse okamžiku v několika krocích, abyste si připoutali štěstí, které se vám dostalo do cesty. Je totiž přelétavé a pomíjivé, zrovna tak jako žlutý motýlek:

  1. Oceňte krásu motýla i okamžiku a přiznejte si štěstí, který vám tento okamžik přinesl. Zhluboka se nadechněte, abyste se zklidnili a soustředili.
  2. Nyní se zamyslete, co byste ve svém životě chtěli nejvíce, nebo čeho byste chtěli dosáhnout. Může to být zdraví, rodina, zlepšení finanční situace, nová příležitost, cokoli.
  3. Nakonec v duchu poděkujte motýlkovi, že vám přišel do cesty a přinesl vám štěstí a zároveň si stanovte záměr do budoucna. Protože štěstí musíte jít naproti.
iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jste naladěni realističtěji, budete považovat za štěstí už to, že jste nějakého žluťáska vůbec potkali. Motýlů u nás valem ubývá, s tím jak ubývá jejich přirozené prostředí a potrava. Motýli milují květy, rozkvetlou louku, neposečený příkop, plevele. Chcete-li je na svou zahradu přilákat, zapomeňte na nizoučký trávník a zasejte co nejpestřejší luční směs, případně z ní vytvořte alespoň ostrůvky. Záhonky osázejte pestrými květy, které kvetou postupně celé léto. Pak vám bude nejen žluťásek přinášet štěstí mnohem častěji.

Nemáte na motýly štěstí? Pak se pokochejte alespoň virtuálně – časosběrné video líhnutí motýla Morpho peleides

Kteří motýli poletují po zahradě vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články