Když orchidej nekvete: K vysněným květům pomůže správný střih

Ne vždy je péče o orchidej tak snadná, jak byste si nejspíše představovali. Ke kvetení vám však mohou pomoci docela obyčejné nůžky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou oblíbené, ale náročné rostliny – tedy alespoň si to většina lidí myslí. Ve skutečnosti to však vůbec není pravda. Pokud pěstujete oblíbený Phalaenopsis alias můrovec, pak vám k úspěchu dost možná postačí jedno jediné střihnutí – u jiných orchidej však může být péče složitější. Správná péče po odkvětu totiž zahrnuje mimo jiné i ořezávání odumřelých stonků, což rostlinu uvede do klidového stavu a umožní jí znovu získat sílu pro další období květu.

Jak stříhat orchidej podle druhu

Způsob prořezávání závisí na odrůdě orchidejí. Zde je několik tipů pro ty nejoblíbenější. Orchideje, které vytvářejí pseudobulby nebo oddenky, vám dají nejvíc práce. Jde například o druhy Oncidium, Cattleya, Cymbidium a Dendrobium. Tyto orchideje kvetou z jednoletých stonků. Po odkvětu je proto nutné odříznout celý zaschlý stonek. Je však důležité poznamenat, že pseudobulby by měly být odstraněny až po cca čtyřech letech, kdy přirozeně uschnou.

Ty naopak nikdy dříve neodstraňujte – rostlině byste tím ublížili. Orchideje bez pseudobulb, jako je například oblíbená Vanda, vyžadují seříznutí suchého květenství v blízkosti nejvyššího listu. Ponechání vadnoucího stonku na rostlině způsobí, že orchidej bude vynakládat energii na jeho udržování, místo aby produkovala nové výhonky.

Když zaléváte orchideje vodou z kohoutku, vyplatí se vždy přidat jednu věc iZdroj fotografie: Depositphotos

Phalaenopsis a jeho střih

Orchideje, které mohou znovu vykvést na stejném stonku, jako je například Phalaenopsis, lze prořezávat dvěma způsoby. První metoda spočívá v jednoduchém odřezání suchého stonku blízko nejbližšího listu. Poté by měla být orchidej přemístěna na chladnější místo (tato procedura se postará o její omlazení). Druhá metoda zahrnuje ponechání stonku v případě, že zůstane zelený. Někde se doporučuje jeho zastřihnutí za druhým nebo třetím kolínkem (počítáno od horní strany). Z tohoto stonku orchidej opět vykvete.

Období vegetačního klidu orchidejí

Pro růst orchidejí je zásadní také správná doba odpočinku. Proto je důležité tuto fázi jejího vývoje uměle navodit, a to bez ohledu na roční období. Po období květu je vhodné omezit zálivku a hnojení a počkat na úplné vyschnutí substrátu. Orchidej by proto měla být přemístěna na chladnější místo s maximální teplotou 20 stupňů Celsia.

Co přidat do vody určené pro zálivku orchidejí, aby kvetly po celý rok iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile začne (přibližně po čtyřech měsících) zase vytvářet nové výhonky a kořeny. V tuto chvíli by se měla vrátit na své původní stanoviště. Nezapomeňte také na dobré pohnojení – nejlépe uděláte, pokud si připravíte domácí hnojivo pro orchideje, aby byly splněny jejich specifické nutriční potřeby. Stále však orchidej pozorujte a hodnoťte její stav. Jedině tak poznáte, zda je hnojení správné – orientujte se například podle vzhledu kořenů, z něhož lze velmi dobře poznat i zdraví vaší rostliny.

Jak zachránit nalomený květní stonek

Pokud orchideje vykvete, ale vy ji omylem nalomíte, můžete vše ještě zachránit. Pokud je stonek dostatečně dlouhý a máte podpůrný materiál, jako je například dřevěná hůlka nebo bambusový kolík, můžete nalomený stonek opatrně upevnit. A pomůže i jeho omotání textilní náplastí.

Jak se o své orchideje staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články