Když pračka skáče: Za vše může nerovný povrch a přeplněný buben

Pokud je do pračky vloženo příliš mnoho prádla, může se při odstředění rozložení váhy v bubnu narušit – ale důvodů skákání může být více.

Pračka bude fungovat mnoho let, musíte jen používat kvalitní prací prášek i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Fenomén pračky, která jako by žila vlastním životem a během odstřeďování poskakuje a vibruje po podlaze, je problémem mnoha domácností. Ty nejzdatnější cestovatelky navíc mnohdy dokážou přeskákat doslova celou koupelnu (pokud jim tedy dřív nezatne tipec krátká elektrická šňůra). Ovšem nemusí jít jen o drobnou nepříjemnost, leckdy je problém závažnější.

Přepravní šrouby: Skryté nebezpečí

Přepravní šrouby zajišťují, aby buben a další součásti zůstaly v bezpečí až do doby, než se nový spotřebič dostane k vám domů, jak upozorňuje web AAzdraví. Jejich práce však končí, jakmile pračka dorazí na místo určení. A pokud je zapomenete odstranit, začne pračka při prvním použití skákat a vibrovat.

Dávám je do pračky i do záchodu: Tablety do myčky mají geniální využití, za pár minut vyčistí i tu nejvíce zašlou špínu

Je to přirozené, protože mechanismy, které se mají během odstřeďovacího cyklu volně pohybovat, jsou nepřirozeně omezeny. Takže pokud se vaše nová pračka chová úplně jinak, než jste čekali, zkuste jako první zkontrolovat tuhle maličkost. Mně na to tedy upozornili už technici (a sami je odstranili, když pračku montovali), ale nespoléhejte na to.

Nerovná a kluzká podlaha

Povrch, na kterém pračka stojí, hraje při jejím provozu také velmi důležitou roli. Nerovná nebo kluzká podlaha může způsobit, že se pračka během používání různě posouvá, a to zejména při vysokorychlostních otáčkách při odstřeďování. „Pořídila jsem si speciální antivibrační podložky a pračka už je v klidu, stály pár stovek,“ radí čtenářka Michaela N. z Hradce Králové. A vsadit můžete i na šikovné gumové podložky.

Jak se o pračku pravidelně starat iZdroj fotografie: Depositphotos
Když pračka skáče, může to být způsobeno několika faktory. Než tedy zavoláte opraváře, zkuste všemu přijít na kloub sami

Přetížený buben jako problém

Přeplněný buben nebo nerovnoměrně rozložené prádlo může také opravdu výrazně ovlivnit vyvážení pračky, jak potvrzuje i web Veseldom. Tato nevyváženost se během cyklu odstřeďování ještě umocňuje a vede k pohybům, které mohou působit, jako by se spotřebič pokoušel někam odcestovat Pokud tedy perete velké kusy oblečení (třeba potahy), vyplatí se před ždímáním pračku zastavit a lehce je protřepat nebo oddělit od sebe.

Trápí vás místo toho nepříjemný zápach, který se z útrob tohoto pomocníka line? Chalupáři-Zahrádkáři doporučují ze všeho nejdříve vyčistit filtr. A na skvrny všeho druhu nebo zašlé prádlo platí obyčejná sůl.

3 tipy, jak využít sůl při úklidu

Jaké jsou vaše osvědčené triky při použití soli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články