Když se okurkám nedaří: Pár kapek kyseliny jantarové a zase vesele porostou

Inspirujte se šikovnými radami a prodlužte si letos sklizeň okurek několikanásobně. Návod je opravdu velmi snadný.

Okurky porostou skvěle, pomůže jim obyčejná kyselina citronová i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro zajištění delšího období plodnosti okurek je nesmírně důležité zajistit jim optimální teplotní a vlhkostní režim ve skleníku. Okurkám se daří při teplotách od +25 do +30 °C a preferují vlhkost vzduchu do 75 %. Zachování těchto podmínek je udrží zdravé a produktivní po celou vegetační sezónu,  jak píše web Bob Vila.

Vydatné a včasné zavlažování

Druhou zásadní podmínkou pro delší sklizeň okurek je důsledné a vydatné zavlažování. Zahrádkáři by je měli zalévat vždy při prvních příznacích vysychání půdy, a to v množství až 3 litry vody na rostlinu. Po zalévání je také nezbytné správné větrání skleníku, aby se z něj odstranila přebytečná vlhkost.

Zásadní je zalévat okurky pouze v kořenové zóně a teplou vodou. Zavlažování „nad hlavou“ negativně ovlivňuje proces nasazování plodů. Na zalévání okurek si proto vždy udělejte čas – a nikdy, ale opravdu nikdy si na pomoc neberte zahradní hadici. I jedna jediná taková zálivka by mohla vaše snažení zcela zničit.

Červencové hnojení okurek na poslední chvíli: Bohatě postačí obyčejný dřevěný popel a budou rodit jako o život

Správné hnojení okurek

Hnojení je podle webu NašeZahrada klíčovým aspektem pěstování této oblíbené zeleniny, a to zejména v pozdních letních měsících. Okurky vyžadují na konci léta mnohem větší množství draslíku a fosforu než předtím. Pomáhá jim totiž vytvořit plody. Nadbytek dusíku v půdě však může vývoji plodů bránit, takže univerzálním hnojivům se v této fázi sklizně už určitě vyhněte. Okurky hnojte vždy večer, a to maximálně jednou týdně, a před aplikací hnojiva je dobře zavlažte.

Velkou úrodu okurek zajistí obyčejné cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos
Okurky, které již začínají vadnout anebo je „zdobí“ žluté listy, si zaslouží to správné hnojivo

A v případě potřeby jim přidejte hnojiva s obsahem draslíku nebo dalších potřebných látek. Pokud se jim však viditelně nedaří, sáhněte po těžším kalibru – kyselině jantarové. Stačí rozředit jednu tabletu v trošce vody a ke každé rostlině přidat jednu lžičku. Vše opakujte každý třetí den, dokud se rostliny nevzpamatují. Chalupáři-Zahrádkáři také nedávno psali o hnojení okurek peroxidem.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články