Obří okurky může mít letos každý, stačí hnojit peroxidem. Ochrání je před škůdci a dodá jim potřebnou sílu

Okurkám se bude dařit opravdu jedna báseň. Jediné, co k tomu potřebují, je osvědčený pomocník z lékárny. Stojí pár korun.

Jak poznat okurky k naložení? Podívejte se na barvu jejich ostnů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Peroxid vodíku (H₂O₂) je jednoduchá molekula, která působí jako silný oxidant, což může být prospěšné jak v lékařství, tak v zahradnictví, jak uvádí web MagazínDoma. Například se rozkládá na vodu a kyslík, čímž poskytuje kořenům dodatečný přísun této nezbytné plynné látky. To pomáhá skvěle stimulovat růst kořenů a zlepšuje příjem živin.

Přírodní pesticid a protiplísňový prostředek

Ovšem tento pomocník může při aplikaci na rostliny také pomáhat potlačovat houbové choroby, jako je padlí a plíseň šedá, a také odrazovat škůdce. Dodatečně uvolněný kyslík totiž narušuje buněčné funkce mnoha patogenů, čímž je účinně ničí nebo brzdí jejich růst. Jak na jeho aplikaci? Já používám návod od své tety, na který nedám dopustit.

Plíseň z domu zmizí téměř okamžitě, zničí ji roztok octa a peroxidu

Plíseň z domu zmizí téměř okamžitě, zničí ji směs octa a peroxidu

Smíchejte dvě polévkové lžíce 3% oxidu vodíku na litr vody. „Tato koncentrace je pro rostliny bezpečná, ale zároveň i dostatečně silná, aby poskytla potřebné protiplísňové a okysličující účinky, radí čtenář Jan V. ze Zvolyně, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poslal i svůj osvědčený návod na péči o česnek.

Způsob aplikace – od výsadby po prevenci

Při výsadbě zalijte semena okurek asi polovinou sklenice roztoku peroxidu. Zajistěte, aby se roztok dostal do kontaktu s půdou kolem semen, aby došlo k dezinfekci a okysličení oblasti. Poté pokračujte v aplikaci slabšího roztoku peroxidu vodíku (stačit vám bude přibližně jedna polévková lžíce na litr vody) každých několik týdnů, abyste podpořili zdravý růst a chránili se před škůdci a chorobami, na něž podle webu ReceptyPrimaNápadů okurky značně trpí. Dávejte pozor, abyste to s použitím nepřehnali, protože vyšší koncentrace mohou rostliny poškodit.

Pokud chcete, aby se letos vašim okurkám dařilo opravdu skvěle, musíte si vzít k ruce toho správného pomocníka z lékárny. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby se letos vašim okurkám dařilo opravdu skvěle, musíte si vzít k ruce toho správného pomocníka z lékárny

Pro pěstování okurek také zajistěte, aby teplota půdy byla vyšší než 10 stupňů Celsia a teplota vzduchu alespoň 15 stupňů Celsia. Rozhodně se vyhněte poškození přízemními mrazíky, na které jsou tyto rostliny obzvláště citlivé. A pohnojit je můžete i organicky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali v minulosti.

Jak na správné pěstování okurek hadovek ze semínek

Jaké jsou vaše triky při pěstování okurek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články