Plíseň z domu zmizí téměř okamžitě, zničí ji směs octa a peroxidu

Plíseň v domácnosti nemusí být tak závažným problémem, jak si možná myslíte. Naopak, bojovat proti nim můžete domácí prostředky.

Plíseň z domu zmizí téměř okamžitě, zničí ji roztok octa a peroxidu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plíseň, které se daří ve vlhkém prostředí, je nejen nepříjemná pro oči, ale představuje i značné zdravotní riziko a může poškodit samotnou konstrukci vašeho obydlí, jak varuje web iReceptář. Tradičně se v boji proti plísním často používají chemické prostředky z obchodu, avšak stále více se do popředí tlačí i ty šetrné k životnímu prostředí.

Porozumění plísním: Tichý vetřelec

Plíseň má zálibu ve vlhkém prostředí a zejména v zimě se proto v našich domovech objevuje opravdu často (taková je alespoň moje zkušenost). Může se projevit v důsledku nedostatečného vytápění, problémů s izolací nebo jednoduše kvůli vysoké vlhkosti v interiéru. Spory plísní však nejsou jen hrozbou pro estetiku vašeho domova, ale mohou i vést ke zdravotním problémům, jako jsou například alergie, dýchací potíže a další.

Jejich rychlé a účinné odstranění je proto zásadní. A s tím vám může skvěle pomoci jedno kuchyňské dochucovadlo – ocet. Stačí rozmíchat jednu lžíci octa v jednom litru vody a vše používat jako postřik několikrát denně. Podrobněji už o tomto postupu Chalupáři-Zahrádkáři psali v jednom z minulých článků.

Prádlo bude zářivě bílé, dopomohou mu k tomu levné tabletky Aspirinu

Aspirin je lékem i pro rostliny: Odstraní plíseň z květináče, vyžene škůdce a podpoří růst

Proč ocet funguje

Ocet, který je základem kuchyní po celém světě, má pozoruhodné protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Jeho kyselá povaha mu umožňuje pronikat a ničit plísně u kořenů, nejen na povrchu, jak podotýká web Vlasta. A díky svému bezpečnému profilu je vhodný pro použití na široké škále povrchů bez obav z toxických zbytků.

Peroxid vodíku: bojovník s plísní

U odolnějších plísní nastupuje peroxid vodíku (3% roztok) jako účinná druhá obranná linie. Toto běžné antiseptikum funguje na základě uvolňování kyslíku, který rozkládá strukturu plísní na buněčné úrovni. U hluboce zakořeněných plísní může být nutná opakovaná aplikace, ale nakonec bývá úspěšný.

Pokud mát v domácnosti problém s plísní, nemusíte ji hned řešit chemickými prostředky. Naopak, mnohdy vám pomohou i domácí prostředky. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud mát v domácnosti problém s plísní, nemusíte ji hned řešit chemickými prostředky. Naopak, mnohdy vám pomohou i domácí prostředky

„Peroxid vodíku působí také jako bělící prostředek, který pomáhá obnovit původní vzhled povrchů. Vyhnete se tak výmalbě,“ radí na závěr čtenář Michal K. z Pece pod Sněžkou. Tím však možnosti tohoto pomocníka nekončí. Chalupáři-Zahrádkáři ho doporučují třeba i jako velmi účinné (a přitom levné) hnojivo pro rostliny.

Jak proti plísni v domácnosti bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články