Už žádná plíseň v koupelně, celkem rychle ji zničí obyčejný ocet

Ocet vám může s řešením plísní v koupelně skvěle pomoci. Je však důležité zajistit dobrou ventilaci, protože má velmi silný zápach.

Už žádná plíseň v koupelně, celkem rychle ji zničí ocet i Zdroj fotografie: Thomas Anderson / Creative Commons / CC BY
                   

Na plíseň lze čas od času narazit snad v každé koupelně. Tento nevítaný host, kterému se daří v teplém a vlhkém prostředí našich svatyní čistoty, představuje nejen estetický problém, ale také potenciální zdravotní riziko, na což upozorňuje web DámSiVíno. Její řešení však nemusí zahrnovat jen různé chemické přípravky z drogerie, které mohou způsobit více škody než užitku. Ve spíži na vás totiž čeká jednoduchá, ekologická a překvapivě účinná alternativa: obyčejný ocet.

Síla octa proti plísni

Na rozdíl od mnoha komerčních odstraňovačů plísní, které uvolňují škodlivé výpary a obsahují škodlivé chemikálie, je ocet bezpečný pro použití i v blízkosti dětí a domácích zvířat, což z něj činí ideální volbu pro osoby dbající na své zdraví a osoby s různou citlivostí nebo alergiemi. Jeho kyselá povaha působí přímo na plíseň, rozkládá její strukturu a zabraňuje jejímu růstu, aniž by ohrožovala zdraví obyvatel domu nebo životní prostředí. A jak ho použít?

Babské rady do 10 Kč na plíseň v květináči. Nastoupí bleskově a vrátí veškerým rostlinám vitalitu i krásu

Tenhle recept nám poslal čtenář Lumír O. z Pržna pod Pradědem: „Ze stejných dílů octa a prášku na praní vytvořte směs podobnou pastě. Tuto směs naneste na místa v koupelně postižená plísní a nechte 10 minut působit. Poté vše dočistěte kartáčem a opláchněte. Uvidíte, že po žádné plísni už nebude ani památky.

Na silnější problém použijte bělidlo

I když ocet slouží jako velmi mocná zbraň proti plísním, na silné černé skvrny sám o sobě stačit nemusí. A právě tady přichází na řadu bělidlo. Podle návodu z webu AkčníCeny ho stačí a skvrny nanést a půl hodiny počkat. Poté by už mělo stačit jeho odstranění jakýmkoli saponátem.

V případě přetrvávajících problémů pak může být dlouhodobě výhodnějším řešením i výměna starých silikonových těsnění kolem van a umyvadel za sanitární silikon, který zabrání vzniku plísní snad nejspolehlivější ze všech způsobů, které jsem kdy vyzkoušela.

Ocet je často používaným přírodním prostředkem k odstranění plísně v koupelně. Je však třeba ho správně použít. iZdroj fotografie: Freepik
Ocet je často používaným přírodním prostředkem k odstranění plísně v koupelně. Je však třeba ho správně použít

A jeho aplikace je opravdu snadná – zvládnete ji i vy. Chcete vyzkoušet i další šikovné triky do domácnosti? V minulosti se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali třeba také postupu čištění pračky tabletou do myčky nebo osvědčeným přírodním způsobům bělení prádla.

Jak řešit problémy s plísněmi díky Savu

Jak jste problémy s plísní v koupelně vyřešili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články