Pokojové rostliny vykvetou cobydup, stačí k nim přidat pár kapek peroxidu

Přezimování pokojových rostlin může být vzhledem k náročným podmínkám panujícím v bytech obtížným procesem. Díky peroxidu však bez problémů rozkvetou.

Pokojové rostliny vykvetou cobydup, stačí k nim přidat peroxid i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vaše pokojové rostliny nevypadají tak jako dříve, měli byste jim zkusit dodat sílu do života prostřednictvím osvědčené metody, používané zkušenými zahradníky. Její výhodou je snadná aplikace a dostupnost, a samozřejmě i nízké cena. Stačí se jen projít do lékárny.

Hnojení rostlin peroxidem vodíku

Hnojení rostlin peroxidem vodíku je poměrně kontroverzní téma v zemědělství i zahradničení. Někteří zahrádkáři tvrdí, že peroxid vodíku může být pro rostliny užitečným hnojivem, zatímco jiní varují před jeho použitím kvůli možným škodlivým účinkům. Ovšem pokud ho budete používat opatrně, měly by jeho výhody jasně převážit. Účelem jeho použití je zvýšení obsahu kyslíku v půdě. Jak zdůrazňuje web Che.Manteton, kyslík se v rostlinách vyskytuje přirozeně a slouží jako důležitý faktor při procesu fotosyntézy.

Klíčení semen petržele dvojnásobně urychlí namočení do peroxidu vodíku

Jak hnojit pokojovky peroxidem

Ovšem příliš vysoká koncentrace kyslíku v půdě může být pro kořeny rostlin toxická a způsobit jejich poškození. V případě, že byste chtěli vyzkoušet hnojení peroxidem vodíku, je proto vhodné používat pouze malé množství, zředěné ve vodě (1 lžička na 500 ml vody bohatě stačí). Pokud ho používáte jako prevenci a tonikum, pak je vhodné jeho ředění ještě zdvojnásobit a aplikovat ho pouze na listy. Je však důležité zachovávat opatrnost a neaplikovat peroxid vodíku na rostliny příliš často, aby nedošlo k jejich poškození.

Pokud vše pečlivě dodržíte, můžete se u svých oblíbených pokojových rostlin již brzy těšit na nádhernou záplavu květů. Chalupáři-Zahrádkáři jeho použití v minulosti úspěšně vyzkoušeli i na choulostivých pokojových orchidejích. A při péči o venkovní zahradu si ho určitě vezměte k ruce při péči o okurky.

Peroxid vodíku se může pro rostliny stát vítaným životabudičem. Pomůže jim překonat všechny nástrahy domácnosti a přivede je ke květu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Peroxid vodíku se může pro rostliny stát vítaným životabudičem. Pomůže jim překonat všechny nástrahy domácnosti a přivede je ke květu

Nevýhody použití peroxidu vodíku

Někteří zahrádkáři však považují použití peroxidu vodíku za nesmysl. Poukazují na to, že je tato látka vysoce nestabilní a rychle se na povrchu substrátu nebo na listech rostlin rozkládá na vodu a kyslík, takže její účinek je pouze pomíjivý. Celkově tedy lze říci, že hnojení peroxidem vodíku není běžnou praxí a doporučuje se spíše používat tradiční hnojiva, která jsou pro rostliny bezpečnější a účinnější, jak píše web iBuilder.

Skvělé jsou například cibulové nebo banánové slupky bohaté na minerály. Výluh poslouží jako hnojivo na pokojové květiny. Ovšem pokud chcete experimentovat, tak klidně do toho – nám se třeba tohle hnojivo skvěle osvědčilo.

Jaké přírodní hnojivo pro pokojové rostliny používáte nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články