Klíčení semen petržele dvojnásobně urychlí namočení do peroxidu vodíku

Pokud se chystáte vysít semena petržele, právě je nejvyšší čas začít. Abyste urychlili jejich klíčení, ošetřete je peroxidem vodíku. Díky tomuto přípravku porostou jako divé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina lidí má s pěstováním petržele špatné zkušenosti, protože její semena neklíčí tak dobře, jak je tomu u jiných druhů kořenové zeleniny. Jejich růst v záhonu bývá  mnohem pomalejší, a tak je často přeroste plevel, pokud jej nestihnete včas odstranit. Pokud však budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, můžete si užít opravdu bohatou a chutnou úrodu.

Co způsobuje problémy s klíčením

V semenech petržele je obsaženo velké množství látek, které zpomalují procesy klíčení (tzv. inhibitory klíčení). Jejich velké zastoupení se nachází především v semenech předchozí sezóny. Abyste jejich vliv omezili (a naopak zlepšili klíčivost), vyberte si k výsevu materiál starý dva až tři roky, kde už je přítomnost inhibitorů výrazně nižší.

Jak zlepšit klíčivost

Semena petržele lze také vhodnými přípravky ošetřit, a tím jejich klíčivost podpořit. Prvním způsobem, jak toho dosáhnout, je namočení výsevního materiálu do čisté vody alespoň po dobu 24 hodin. Poté ho z vody vyjměte, nechte mírně uschnout, a ihned použijte k výsevu. Jejich další skladování se nedoporučuje z důvodu možného vzniku plísní.

pěstování petržele iZdroj fotografie: Pixabay

Ošetřete semena peroxidem vodíku

Dalším způsobem, kterým zlepšíte klíčivost petržele, je použití peroxidu vodíku. Postačí vám jeho 3 % roztok. Na 15 minut do něj semena ponořte a nechte působit. Po 15 minutách je vyjměte, opláchněte pod proudem čisté vody a nechte trochu proschnout. Opět ihned vysévejte a neukládejte k dalšímu skladování. Dobu namáčení pečlivě dodržujte, protože jinak může dojít k poškození semen. Tímto ošetřením však dobu klíčivosti snížíte z několika týdnů na pár dnů.

Kdy zasít petržel

Tuto zeleninu můžete vysévat od dubna do srpna a na podzim provést zimní výsev, jehož plody lze sklízet už v dubnu. Zimní kořeny jsou však méně kvalitní a listy mají slabší vůni. Je lepší sazenice předpěstovat na světlém a teplém místě, než semena vysévat rovnou do země, což zpomaluje jejich vývoj a růst. Zajistěte jim dobře úrodnou půdu s kyselým až neutrálním pH a dostatečně tyto rostliny zalévejte a hnojte. Skvělým pomocníkem vám může být například slepičí trus.

Jak vypěstovat petržel ze semen

Čím podporujete klíčivost semen vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články