Klíšťata se k vám ani nepřiblíží, odežene je kyselina mravenčí

Kyselina mravenčí se může stát skvělým přírodním repelentem proti klíšťatům. Stačí jen vědět, jak ji správně aplikovat.

i Zdroj fotografie: Dr. Alexey Yakovlev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Klíšťata patří mezi známé parazity, kteří mohou přenášet na lidi i zvířata různé nemoci . Abyste je odradili, nemusíte vždy používat chemické repelenty. Skvěle vám může pomoci i docela obyčejná kyselina mravenčí (pořídíte ji například ve specializovaných obchodech pro včelaře).

Kyselina mravenčí: Přírodní repelent

Kyselina mravenčí je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází v různých živých organismech. Její silné kyselé vlastnosti jí propůjčují poměrně silné obranné vlastnosti, které mohou ve svůj prospěch použít i lidé.

Příprava repelentu z kyseliny mravenčí

Stačí si vyrobit jednoduchý repelent s kyselinou mravenčí a už vás nikdy žádná klíšťata nebudou obtěžovat. Pro přípravu spreje s kyselinou mravenčí smíchejte jeden díl tohoto prostředku se třemi díly vody (nejlépe přímo v lahvičce s rozprašovačem). Směs silně protřepejte, aby se důkladně promíchala. Než se vydáte do míst s výskytem klíšťat, nastříkejte zředěný roztok kyseliny mravenčí na oblečení, obuv a odhalenou pokožku.

Hřebíček a ocet proti hmyzu opravdu skvěle pomůže iZdroj fotografie: Freepik

Dbejte však zvýšené opatrnosti, abyste se vyhnuli kontaktu s očima, otevřenými ranami nebo citlivými oblastmi kůže (aplikace spreje je nevhodná například na předloktí nebo na krk). Pro dosažení optimální účinnosti aplikujte sprej s kyselinou mravenčí každých několik hodin, a to zejména pokud se potíte nebo se dostanete do kontaktu s vodou. Pravidelné opakování aplikace pomáhá udržovat ochrannou bariéru proti klíšťatům stále aktivní.

Sáčky s kyselinou mravenčí

Další metodou využití kyseliny mravenčí jako repelentu proti klíšťatům je příprava sáčků. Ty vám umožní chránit se i bez toho, abyste si museli stříkat repelent na oblečení nebo na pokožku. A co budete potřebovat? Příprava je velmi jednoduchá. Naplňte malý sáček vatovými tyčinkami namočenými ve zředěné kyselině mravenčí. Poté vložte sáček do kapsy nebo ho připevněte třeba k opasku nebo k popruhu na batohu. Výpary kyseliny mravenčí vycházející ze sáčku odpudí klíšťata ve vaší těsné blízkosti opravdu spolehlivě.

Klíšťata se k vám ani nepřiblíží, odežene je kyselina mravenčí iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč to celé funguje

Mechanismus odpuzování klíšťat kyselinou mravenčí spočívá v její schopnosti narušovat smyslové receptory klíšťat. Při kontaktu klíšťata odrazuje její kyselý zápach, který signalizuje nebezpečí pro jejich citlivé smyslové orgány. V důsledku toho je méně pravděpodobné, že se k vám klíšťata přiblíží nebo se na vás dokonce přisají.

Sprejem je navíc možné ošetřit i domácí mazlíčky (i u nich se však vyhněte kontaktu s citlivými částmi těla, jako jsou například oči nebo čenich). Představuje minimální riziko pro lidi, domácí zvířata a životní prostředí, a navíc jde o přípravek relativně levný a lze jej snadno připravit doma. Určitě ho tedy vyzkoušejte. Podobně může pomoci i mátový čaj.

Jak bojujete proti nežádoucím klíšťatům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články