Koberce zase vypadají jako nové, vše díky tabletě do myčky

Obyčejná tableta do myčky má v domácnosti mnoho využití – skvěle se hodí třeba na koberce. Budou po ní vypadat zase jako nové.

Přírodní čistič koberce a čalounění z domácích ingrediencí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koberce nejenže dodávají našim domovům teplo a pohodlí, ale také se rychle špiní. Na chemii se však spoléhat nemusíte. Podle webu Kvartira Mirtesen existuje jednoduché a cenově výhodné řešení, které může vaše koberce znovu oživit. Jde o DIY čisticí směs vyrobenou z tablety do myčky nádobí.

Vytvoření DIY čisticího roztoku na koberce

K přípravě vlastního roztoku na čištění koberců nebudete potřebovat mnoho ingrediencí:

  • tabletu do myčky nádobí
  • 1 litr horké vody
  • dvě velké polévkové lžíce bílého octa

Začněte rozpuštěním tablety do myčky v horké vodě. Do směsi přidejte bílý ocet. Ten je známý svými čisticími a dezodoračními vlastnostmi, takže je vynikajícím doplňkem roztoku. Směs je nyní připravena k použití, ale než začnete s čištěním, ujistěte se, že máte po ruce houbičku na mytí nádobí a vysavač.

Nezbytné kroky k čištění koberců

Než začnete, koberec důkladně vyluxujte, abyste odstranili veškeré volné nečistoty, zbytky nebo chlupy domácích zvířat. To pomůže čisticímu roztoku účinněji působit, tvrdí stránky Dzen. Pomocí houbičky a čisticího roztoku koberec po částech jemně vydrhněte. Zaměřte se na místa s viditelnými skvrnami, s vysokým provozem nebo na ta, která obecně vypadají zašle nebo znečištěně.

  • Odstraňování nečistot a chlupů: Čisticí roztok rozbije skvrny a osvěží barvu koberce a houba pomůže z koberce posbírat nečistoty, zbytky a zvířecí chlupy.
  • Hadřík z mikrovlákna: Po čištění můžete koberec jemně vyčistit hadříkem z mikrovlákna. To pomůže absorbovat veškerou zbývající vlhkost a koberec zůstane téměř suchý.
Aby byly vaše domácí textilie zase jako nové, nemusíte se uchylovat k drahé chemii – například na koberce platí obyčejná tableta do myčky
Aby byly vaše domácí textilie zase jako nové, nemusíte se uchylovat k drahé chemii – například na koberce platí obyčejná tableta do myčky
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vrátit koberci ztracený objem

Pokud se vám zdá, že je vlas koberce zploštělý (často se to stává zejména v místech, kde jsou nohy nábytku), můžete jej obnovit tak, že zploštělé místo potřete kostkou ledu. Jakmile led roztaje, jemně načechrejte vlas koberce prsty.

Výhody DIY řešení pro čištění koberců

A proč vsadit právě na tento domácí prostředek a nikoli na čistič koberců z drogerie? Paní Jana N. z Podštátu, která ho používá pravidelně, shrnula několik výhod: „Čisticí roztok dodá vašemu koberci příjemnou vůni a zanechá jej provoněný čistotou a svěžestí. Navíc může zvýšit živost barev vašeho koberce, takže bude opět vypadat jako nový. A účinná kombinace tablet do myčky nádobí a bílého octa účinně samozřejmě také rozkládá a odstraňuje skvrny.“ A proti zápachu pomůže i škrob, to jsme také v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli.

Obyčejná tableta do myčky má v domácnosti mnoho využití – skvěle se hodí třeba na koberce iZdroj fotografie: Freepik
Obyčejná tableta do myčky má v domácnosti mnoho využití – skvěle se hodí třeba na koberce

A já ještě dodám, že na rozdíl od profesionálních metod čištění koberců, které mohou zanechat váš koberec mokrý a většinou proto vyžadují nějaký ten čas na sušení, toto DIY řešení zanechá váš koberec suchý téměř okamžitě po čištění. A na opravdu odolné skvrny vyzkoušejte domácí odstraňovač skvrn a osvěžovač pouze ze 3 surovin podle návodu na Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak pečujete o krásný vzhled svých koberců vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články