Kohoutky budou opět zářit novotou, stačí použít ocet a pastu

Vodní kámen dokáže být opravdu úporným protivníkem, ale pokud proti němu nasadíte ty správné prostředky, zbavíte se ho bez potíží.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lesk a třpyt vodovodních baterií, kohoutků a sprchových hlavic může být často utlumen usazováním vodního kamene – a odstranit ho opravdu není nijak snadný úkol. Většina lidí se při čištění koupelnových armatur uchyluje k agresivním chemickým prostředkům, aniž by si uvědomovala, že tyto prostředky mohou poškodit chromový povrch a postupně mu ubrat na lesku. To je však zbytečné, účinné čisticí prostředky si můžete připravit i doma.

Octový obklad proti usazeninám

Jedna z nejrozšířenějších metod, jak zbavit armatury nánosů vodního kamene, spočívá v ponoření papírových utěrek do octa a jejich omotání kolem postižených míst. Poté je těsně omotejte plastovou fólií a nechte roztok působit asi 60 minut. Po tomto jednoduchém postupu se usazeniny vodního kamene obvykle bez námahy rozpadnou a vy je jen jednoduše setřete navlhčenou houbičkou. Nic jiného opravdu potřebovat nebudete.

Síla zubní pasty

K čištění koupelnového vybavení lze použít i zubní pastu. Na postižené plochy naneste velkou vrstvu zubní pasty a nechte ji působit přibližně 60 minut. Fluorid v pastě pomáhá narušovat usazeniny vodního kamene, takže poté snadno odpadnou.

Kyselina citronová také pomáhá

Smíchejte jeden šálek vody s polévkovou lžící citronové šťávy, roztok přelijte do rozprašovače, rozprašte jej na armatury a nechte hodinu působit. Poté kohoutky jemně vydrhněte houbičkou a důkladně opláchněte vodou. Podle webu AAzdraví tento recept funguje i na velmi staré a odolné usazeniny a vodu je nejlepší použít destilovanou.

Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

Pro čištěn sprchového koutu a vany je pak podle naší čtenářky Jitka B. z Chebu nejlepší roztok teplého octa a čisticího prostředku. „Roztok rovnoměrně rozetřete, nechte půl hodiny působit a poté opláchněte. Tato metoda si účinně poradí se staršími a odolnějšími usazeninami, které byste jinak museli pracně drhnout drátěnkou,“ říká. Mezi další osvědčené prostředky na čištění koupelny patří podle redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i vinný ocet nebo šikovně aplikovaný sáček – obojí naše redaktorka Věra Myslíková osobně vyzkoušela.

Extra rychlé čištění vany iZdroj fotografie: Depositphotos
Vodní kámen odkáže být opravdu úporným protivníkem, ale pokud proti němu nasadíte ty správné prostředky, zbavíte se ho bez potíží

Boj s vodním kamenem v pračce

Ale vodní kámen se někdy může usazovat ti na místech, kde ho nevidíme – ovšem právě tam může škodit ze všeho nejvíce. Dobrým příkladem je v tomto ohledu pračka. A web Blesk poradil s její údržbou. Jednoduše jednou za měsíc nalijte do bubnu půl litru octa a spusťte cyklus na 90 stupňů. Přidání dvou polévkových lžic octa do každého praní pak navíc pomáhá předcházet usazování vodního kamene a zároveň pračku dezinfikuje.

Jak proti vodnímu kameni bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články