Komáři se už v domě neobjeví, nesnáší zápach citronů se skořicí

Komáři dokážou pobyt v domácnosti i na zahradě značně znepříjemnit. Naštěstí je můžete vyhnat osvědčenými domácími prostředky

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Komáři jsou notoricky známí škůdci, kteří mohou poklidný večer rychle změnit doslova v noční můru. Na trhu je k dispozici celá řada šikovných přípravkům, ovšem mnoho lidí dává přednost přírodním prostředkům, které komáry drží na uzdě. Pokud k nim také patříte, jistě vás potěší, že komáři nesnášejí vůni citronů a skořice, takže jejich vypuzení nemusí být vůbec drahé ani obtížné.

Vsaďte na vhodné éterické oleje

Esenciální alias éterické oleje (například levandulový a geraniový olej) jsou pro odpuzování komárů vynikající volbou. Nejenže skvěle účinně plní svůj úkol, ale také vydávají příjemnou vůni, která předčí chemicky připravované spreje a aerosoly dostupné na trhu. Další skvělou možností je kafrový olej – a není divu, vždyť v přírodě se ke kafrovníku žádný hmyz nepřiblíží. Tyto esenciální oleje lze aplikovat přímo na pokožku nebo je nakapat na vatové polštářky umístěné v blízkosti postele, což vám zajistí klidný spánek.

Repelent ze skořice a citronu

K vytvoření domácího repelentu proti komárům budete potřebovat polovinu citronu, skořici a hřebíček. Citron vložte do malé nádoby, posypte ho skořicí a přidejte několik hřebíčků. Tento přírodní repelent poté umístěte na noční stolek, aby jeho vůně naplnila místnost a zároveň udržela komáry na uzdě.

Proč se proti komárům chránit

Komáři jsou nejen otravní, ale nesou s sebou i riziko přenosu nemocí. Proto je nezbytné se před nimi účinně chránit. Využitím síly přírodních vůní, jako jsou citrony a skořice, můžete ve svém domě vytvořit zónu bez komárů, aniž byste se museli spoléhat na drahé a potenciálně škodlivé chemické prostředky. Někdy však ani přírodní prostředky samy o sobě stačit nemusí, proto se spolehněte i na další dodatečnou ochranu – doporučujeme zejména používání sítí v okolí lůžka a odstranění všech zdrojů stojaté vody v okolí vašeho pozemku.

jak na komáry iZdroj fotografie: Pixabay

Další tipy pro vypuzení komárů

Vyzkoušet samozřejmě může i další domácí pomocníky. Zde je seznam těch, kteří dokážou pomoci nejlépe.

  • Citronella: Citronella alias citronová tráva je silně aromatická rostlina, ovšem proti komárům nepůsobí v surovém stavu, ale ve formě esenciálního oleje. Ten můžete nanést na kůži nebo na oděv. Vsadit lze i na svíčky nebo lampy s citronellovým olejem na venkovních prostranstvích.
  • Levandule: Komáři mají tendenci se levandulové vůni vyhýbat. Můžete použít esenciální olej z levandule na kůži nebo si vytvořit vlastní sprej (smícháním oleje s vodou).
  • Eukalyptus: Eukalyptový olej je dalším přírodním repelentem proti komárům. Má osvěžující vůni a odstrašuje hmyz. Naneste několik kapek eukalyptového oleje na kůži nebo ho přidejte do difuzéru.
  • Česnek: Konzumace česneku může mít na komáry také odpuzující vliv. Pokud si chcete vypěstovat velkou zásobu toho domácího, nebojte se použít čpavek.
  • Tea tree oil (olej z čajovníku): Tea tree oil má antiseptické vlastnosti a také odpuzuje komáry. Naneste několik kapek oleje na kůži, ale dbejte na to, abyste ho nikdy neměli přímo na sliznicích.

Jak se proti komárům chráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články