Velká úroda česneku na dosah, stačí k hnojení použít čpavek

Chcete-li se dočkat pořádné úrody tohoto přírodního antibiotika, je potřeba dbát na jeho hnojení. V létě česneku prospěje hnojení čpavkem.

Bedýnka sklizeného česneku i Zdroj fotografie: duncan cumming / Creative Commons / CC BY-NC 2.0
                   

Česnek kuchyňský neboli česnek setý nepatří mezi nejnáročnější plodiny v zahradě, chcete-li však sklízet velké a zdravé palice, je na místě věnovat mu i trochu péče v podobě hnojení. V letních měsících přináší největší efekty hnojení česneku za pomoci čpavku. Ten se postará o výživu, neboť obohatí půdu o nezbytný dusík, a ochrání sadbu před plísňovými chorobami i celou řadou škůdců.

Když česneku žloutnou listy

Nejčastějším problémem při pěstování česneku bývá žloutnutí vrcholků listů. To mívá různé příčiny, může za ním stát dlouhodobé přemokření nebo naopak nedostatečná zálivka, na svědomí ho mohou mít i plísně nebo škodlivý hmyz. V neposlední řadě může být problém v nevyhovujícím hnojení česneku, konkrétně nedostatku dusíku. Levnou a efektivní metodou, jak mu dusík dodat, je hnojení amoniakem neboli obyčejným čpavkem.

Jak na hnojení česneku čpavkem

Abyste předešli problémům se žloutnutím listů, je na místě začít s hnojením již v jarních měsících. Nepolevujte ani v létě (samozřejmě jen u česneku vysazovaného na jaře), jen buďte opatrní s koncentrací hnojiva, abyste nepopálili kořeny rostlin. Pro letní hnojení česneku bohatě stačí rozpustit jednu polévkovou lžíci čpavku v jednom kyblíku vody. Takovou zálivku dopřejte česnekové sadbě dvakrát až třikrát za měsíc. Pokud však česnek začne znenadání žloutnout, zakročte a dopřejte mu jednorázovou silnější dávku a v kyblíku rozpusťte celých 60 ml čpavku.

Sklizený česnek iZdroj fotografie: Pexels

Čpavkem proti škůdcům

Pro amoniak je typický štiplavý zápach, který je efektivní zbraní proti celé řadě škůdců ohrožujících česnek. Čpavkové hnojivo ho ochrání především před hlísticemi. Chcete-li se zbavit mravenců, připravte si silnější roztok – v kyblíku vody rozmíchejte celou lahvičku čpavku a mraveniště jím zalijte. Využít ho můžete i k výrobě postřiku. Do vědra vody přidejte 100 ml tekutého mýdla nebo prostředku na nádobí, 50 ml čpavku a zamíchejte. Směs nemusíte používat jen na česnek, postříkat jím můžete listy a stonky všech rostlin.

Poznejte, kdy je správná doba na sklizeň česneku

Jak se staráte o česnek v průběhu léta?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články