Zažloutlé listy česneku a cibule: S častým problémem si poradí močovina

Za žluté listy česneku a cibule může většinou nedostatek dusíku. Doplňte jejich deficit a vyživte je močovinou. Díky této zálivce budete moci plody sklízet po kýblech.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří i Zdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0
                   

Není nic lepšího, než moci sklízet zeleninu a ovoce čerstvé z vlastní zahrádky. Nejen že jsou cibule a česnek skvělým dochucovadlem mnoha pokrmů, ale jejich konzumace má také velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. Česnek je ceněn pro své antibakteriální a antibiotické vlastnosti a cibule se často používá při respiračních onemocněních nebo nachlazení. Vypěstujte si velkou úrodu těchto plodů a podpořte svůj imunitní systém.

Jak pěstovat cibuli a česnek

Aby vám tyto rostliny rostly, je důležité zajistit jim ty nejlepší životní podmínky. Dobře se jim bude dařit na teplém a slunném místě. Půda v záhonu by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby byla zajištěna výměna vzduchu u kořenů a odtok přebytečné vody. Zadržování vody vede k uhnívání kořenů a celkovému oslabení rostlin, které jsou pak mnohem náchylnější k útokům škůdců a nákaze houbovými chorobami nebo jinými nemocemi a plísněmi.

Co způsobuje žloutnutí listů

Jakmile si na rostlinách všimnete žlutých listů, měli byste zpozornět. Listy slouží podobně jako lidem jejich kůže a veškeré nedostatky nebo strádání se v první řadě objeví právě na nich. Žloutnutí je často projevem dlouhotrvajícího sucha, vystavení rostlin chladnému počasí nebo nedostatku dusíku. Abyste své rostliny mohli zachránit je potřeba v první řadě příčinu tohoto problému odhalit.

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina iZdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0

Vyživte rostliny močovinou

Močovina je skvělým přírodním hnojivem bohatým na dusík. Pro ošetření cibulí a česneku smíchejte 10 litrů vody s polévkovou lžíci granulované močoviny a polévkovou lžíci síranu hořečnatého. Připravený nálev lze ihned použít k zálivce rostlin. Do pár dnů by oslabené rostliny měly započít uzdravovací procesy a získat zpět svůj svěží a vitální vzhled. Hnojivo nalévejte konví se sprchovou hlavicí přímo na listy cibule a česneku.

Další dusíkatá hnojiva

Dusík je jeden ze základních stavebních prvků, bez kterých vám rostliny neporostou. Nemusíte však utrácet peníze za drahé chemické přípravky plné nebezpečných a toxických látek. Jejich dlouhodobé používání může vaší zahradě přinést více škody než užitku. Raději namísto toho sáhněte po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení. Bohatým zdrojem dusíku je také vyzrálý kompost, fermentovaný hnůj nebo slepičí trus.

Jak správně pěstovat česnek

Čím hnojíte cibuli a česnek v květnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články