Kompostování shrabaných listů dřevin je úžasný proces, který nám dovoluje je recyklovat, a navíc vytvořit organické hnojivo bohaté na živiny. Ne všechen kompost má ale stejné vlastnosti. Rozklad dubového a ořešákového listí totiž trvá mnohem delší dobu a má kyselejší pH. Vyplatí se tedy kompostovat je zvlášť.
Kyselý kompost vyhovuje borůvkám
Díky nízké hodnotě pH (okolo 5) způsobené vysokým obsahem tříslovin se kompost z listů dubu a ořešáku perfektně hodí ke kyselomilným rostlinám. Mezi ně patří:
- rododendrony,
- vřesy,
- vřesovce,
- kamélie,
- borůvky,
- azalky,
- hortenzie
- a jehličnany.
Jiným rostlinám by mohlo takovéto hnojivo přitížit a způsobit např. chlorózu, a to kvůli nedostatku vápníku.
Kapalná hnojiva urychlí rozklad
Proces rozkládání je u těchto druhů poněkud zdlouhavý, proto se doporučuje použití urychlovačů. Vyplatí se např. přidání kapalného hnojiva DAM 390, které urychluje rozklad tuhých částic. Doporučené dávkování je 200–400 ml chemikálie v 10 l vody na 1 metr krychlový. Kýženého výsledku se dočkáte o něco dřív, když listy ještě před kompostováním rozsekáte na menší kousky, např. za pomoci travní sekačky.
Existuje i ekologická cesta
Pokud jste zastánci ekologického zemědělství, můžete využít biologického urychlovače kompostu. Ten nijak nezatěžuje životní prostředí a není škodlivý pro člověka ani jiné organismy. Skládá se totiž z 12 kmenů bakterií a dodává se ve formě prášku. Ten je třeba rozpustit ve vlažné vodě a nechat ½ hodiny zaktivovat. Roztokem pak prolijte čerstvě navrstvenou hromadu listí. Jelikož bakterie potřebují k životu vzduch, vyvarujte se upěchování listů.
Listovou hromadu občas prolijte studenou vodou, aby nedocházelo k růstu teploty, která má za následek fermentaci. Ta by mohla usmrtit mikroorganismy pracující na rozkladu. Po pár týdnech budete mít k dispozici kvalitní kompost. Ten není nijak ochuzen o dusík, jelikož bakterie ho dokážou vázat.
Také kompostujete listy dubu a ořešáku zvlášť?