Konec klíšťat na českých zahradách: Vyžene je hřebíček a bílý ocet

Pokud už nemůžete na své zahradě vystát protivná klíšťata, zakročte proti nim prostřednictvím docela obyčejného octa.

repelent proti klíšťatům i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klíšťata se v posledních letech šíří i tam, kde byste je nečekali. Přinést si je tak může i z nízkého trávníku na zahradě. A jak tomu zabránit? Stačí se uchýlit k přírodním metodám, které je zlikvidují, případně z ošetřeného prostoru zcela vypudí.

Hřebíček proti klíšťatům

Hřebíček má silné aroma, které klíšťata odpuzuje. Obsahuje sloučeninu zvanou eugenol, která působí jako přírodní repelent. Vyrobit si můžete například sáček. Vezměte malý látkový nebo síťovaný sáček a naplňte ho hřebíčkem. Pevně jej přivažte a zavěste na místa, kde se s velkou pravděpodobností klíšťata vyskytují, jako jsou keře, stromy nebo okraje zahrady s vysokou trávou. Aroma hřebíčku je zapudí.

Ještě účinnější je výroba postřiku. Vyrobíte ho tak, že hrst hřebíčku namočíte na několik hodin do horké vody. Poté tekutinu sceďte a přelijte ji do rozprašovače. Nakonec tento přírodní odpuzovač nastříkejte na ploty, zahradní nábytek nebo jiná místa náchylná k výskytu klíšťat. Aplikaci opakujte každý týden nebo po silném dešti.

Konec klíšťat na zahradě: iZdroj fotografie: Depositphotos

Bílý vinný ocet proti klíšťatům

Bílý vinný ocet je všestranná domácí přísada známá pro své mnohostranné použití. Jak s jeho pomocí vyhnat klíšťata ze zahrady? Smíchejte stejné díly bílého octa a vody v rozprašovači. Než vyrazíte do zahrady, nastříkejte tento roztok na svůj oděv, boty a odhalenou pokožku. Klíšťata nemají rádi silný zápach octa, takže je méně pravděpodobné, že se na vás přichytí.

A použít ho můžete také k ošetření nebezpečných oblastí (jako v případě postřiku z hřebíčku). A místo vinného octa lze použít i jakýkoliv jiný – jen dejte pozor při aplikaci na pokožku, některé druhy je třeba více naředit. Postřik z octa funguje jako bariéra, která pomůže odradit klíšťata od vstupu do vaší zahrady. I tak se však na ní mohou vyskytnout – leckdy totiž odpadnou například z peří ptáků nebo srsti koček a dalších zvířat.

Konec klíšťat na zahradě: iZdroj fotografie: Pixabay

Další tipy pro zahradu

Klíšťatům se daří v oblastech s vysokou trávou, listím a hustou vegetací. Snažte se proto mít svou zahradu dobře udržovanou pravidelným sekáním trávníku, odstraňováním plevele a odklízením všech nečistot a hromad listí. Díky tomu bude vaše zahrada pro klíšťata mnohem méně lákavá.

Osobní ochrana je také důležitá

Když trávíte čas v oblastech s výskytem klíšťat, noste košile s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek a boty s uzavřenou špičkou. Zvažte také použití přírodního repelentu proti klíšťatům na exponovanou pokožku a provádějte pravidelné kontroly klíšťat u sebe, dětí a domácích zvířat po všech venkovních aktivitách.

Seznamte se také s příznaky a symptomy nemocí přenášených klíšťaty. Pokud budete mít na jejich výskyt podezření, pak okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. A jestliže se potřebujete zbavit například krtka, použijte domácí past, odežene ho totiž pach rybiny.

Jak proti klíšťatům bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články