Konec lišejníku na stromech: Ne nadarmo používají zahradníci k jeho zničení jedlou sodu

Nedejte lišejníkům a mechům na stromech šanci. Pokud na to půjde šikovně, zničíte je s pomocí docela obyčejné jedlé sody.

lišejník, větve, napadený strom, ovocný strom i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lišejníky na ovocných stromech jsou běžným jevem v mnoha zahradách. Tyto zajímavé organismy sice stromům přímo neškodí, ale mohou v sobě hostit nejrůznější škůdce a patogeny. Proto je třeba jejich výskyt co nejdříve účinně omezit, jak radí web Region.Rozhlas.

Pochopení lišejníků a jejich vlivu na stromy

Lišejník je symbiotický organismus, kombinace řas a hub žijících společně. Obvykle se objevuje na stromech ve vlhkých podmínkách, kde je špatná cirkulace vzduchu. Ačkoli se neživí samotným stromem ani nezpůsobuje strukturální poškození, jeho přítomnost může naznačovat, že strom není v optimálním zdravotním stavu.

Jedlá soda místo návštěvy zlatníka: Lidová metoda, díky které budou šperky na dlouhou dobu zase jako nové

Proč odstraňovat lišejníky?

Hlavními důvody pro odstranění lišejníků jsou zlepšení estetického vzhledu stromů a také optimalizace přístupu vzduchu a světla ke kůře, což je pro zdraví stromu životně důležité. Silné vrstvy lišejníků v sobě navíc také mohou ukrývat mnoho škůdců a chorob. A právě proto je třeba sáhnout po jedlé sodě neboli hydrogenuhličitanu sodném. Jde o mírně alkalickou sloučeninu, která působí jako přírodní fungicid. Při aplikaci na lišejníky na stromech pomáhá potlačovat růst jejich houbové složky, a tím zastavuje jeho šíření. Jak si připravit postřik:

  • Smíchejte 3 polévkové lžíce jedlé sody s 1 litrem vody.
  • Míchejte, dokud se jedlá soda zcela nerozpustí.

Pomocí štětce bohatě naneste roztok jedlé sody na místa stromu postižená lišejníkem. Po několika dnech nabobtná a ztratí svou přilnavost ke kůře stromu, což usnadní jeho odstranění. Já už ho pak obvykle jen seškrábnu kartáčem.

lišejník, větve, napadený strom, ovocný strom iZdroj fotografie: Pixabay
Aby zdraví vašich stromů už nikdy neohrozil žádný mech ani lišejník, vezměte si k ruce jedlou sodu. Pomůže vám skvěle

Prevence výskytu lišejníků na stromech

Nejdůležitější je v tomto směru podle informací z magazínu iReceptář pravidelné prořezávání koruny, které pomáhá zlepšit průnik světla a vzduchu do celého stromu a vytváří tak méně příznivé podmínky pro růst lišejníků. Pomoci může i bělení kmenů vápnem nebo směsí vody, vápna a soli. Chalupáři-Zahrádkáři pak nedají dopustit na síran železitý.

Podívejte se na lišejníky pod drobnohledem

Jak proti lišejníkům a mechům na stromech bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články