Jak zbavit strom mechu a lišejníku: Chce to síran železitý

Mechy a lišejníky sice samotný strom nijak nepoškozují, ale mohou se stát útočištěm pro škůdce a choroby. Musíte proti nim zasáhnout včas.

lišejník, větve, napadený strom, ovocný strom i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S blížícím se podzimem věnují zahrádkáři a majitelé domů pozornost zdravotnímu stavu stromů na svých zahradách – na paškál si berou zejména lišejníky. Tyto organismy sice stromům přímo neškodí, ale mohou na ně mít negativní dopad, protože vytvářejí prostředí příznivé pro škůdce a choroby. Abyste těmto problémům předešli a zachovali vitalitu svých dřevin, je důležité podniknout kroky k jejich odstranění. Jedním z účinných řešení je použití síranu železitého.

Čím mechy a lišejníky škodí

Mech a lišejník zachycují vlhkost na kůře a vytvářejí vlhké prostředí, které je příznivé pro škůdce a škodlivé houby. To může časem oslabit kůru stromu a potenciálně vést k vážnějším problémům.

Síran železitý: Účinné řešení

V boji proti mechům a lišejníkům na stromech si můžete připravit speciální roztok na bázi síranu železitého, který je známý také jako síran železnatý nebo „zelený vitriol“. Toto ošetření je jednoduché, šetrné k životnímu prostředí a představuje bezpečný způsob, jak tyto nežádoucí porosty odstranit. Zde je návod, jak na to:

  • Síran železitý (síran železnatý) o koncentraci 7 %
  • Rozprašovač nebo kbelík pro aplikaci roztoku
  • Voda
Čím ještě teď pohnojit třešně iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se na stromě objeví mechy a lišejníky, pak to znamená, že nejspíš není v právě dobré kondici – proto proti nim musíte zasáhnout včas

V nádobě smíchejte síran železitý s vodou, abyste vytvořili 7% roztok. Množství síranu železitého, které potřebujete, můžete vypočítat podle velikosti stromu a závažnosti napadení mechem a lišejníkem. Pomocí rozprašovače pak vydatně nastříkejte roztok síranu železitého na postižená místa stromu, která jsou pokryta mechem a lišejníkem. Ujistěte se, že jste vše důkladně navlhčili. Po aplikaci roztoku se výsledky obvykle dostaví do 2 až 3 dnů. Mech a lišejník začnou usychat a oddělovat se od povrchu stromu. Dalším skvělým prostředkem je síran měďnatý.

Další možnost – zelená skalice

Kromě síranu železitého můžete k ošetření mechu a lišejníku použít také roztok zelené skalice (30 g zelené skalice rozmíchané v 5 litrech vlažné vody). Tento roztok nastříkejte na postižené větve během listopadu.

Lišejníky na kmenech stromů iZdroj fotografie: Depositphotos
Mechy a lišejníky sice samotný strom nijak nepoškozují, ale mohou se stát útočištěm pro škůdce a choroby

Jakmile mechy a lišejníky uschnou a zhnědnou, opatrně je z kůry stromu odstraňte hrubším kartáčem. Dávejte pozor, abyste nepoškodili zdravou kůru stromu. Odpad pečlivě posbírejte a spalte – jedině tak zabráníte přenosu dalších patogenů.

Jak likvidujete mech a lišejník na stromech vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články