Žmolky nejsou na oblečení právě vítanými návštěvníky. Ovšem jejich vzniku můžete zamezit použitím docela obyčejného Aspirinu.
Žmolky na oblečení mohou být nepříjemným problémem, který zhoršuje vzhled oděvů a způsobuje, že vypadáte spíše jako šmudla než jako dáma, která o sebe pečuje. Než se však uchýlíte k profesionálním čisticím službám, vyzkoušejte účinné domácí prostředky. Jedním z nich je i docela obyčejný Aspirin z lékárny.
Aspirinová metoda na žmolky
Pokud jste omylem vyprali s oblečením papírový kapesníček, pak si nemusíte zoufat; s touhle nepříjemností si skvěle poradí právě Aspirin.
- Naplňte vhodnou nádobu 3 litry teplé vody a rozpusťte v ní 6 tablet Aspirinu.
- Do tohoto roztoku ponořte oblečení postižené žmolky na 40 minut.
- Poté ho dobře vyždímejte a vhoďte do pračky na rychlý prací cyklus.
- Tento proces způsobí, že papírové žmolky změknou a rozpustí se.
- Navíc je kyselina salicylová (účinná látka v Aspirinu) ke tkaninám velmi šetrná a oblečení nijak nepoškozuje.
Já doma klasický Aspirin neměla, tak jsem to vyzkoušela s tím šumivým a místo 6 doporučovaných tablet jsem dala jen 3 (přece jen, tenhle typ léku je trochu dražší). A musím říct, že po papírových žmolcích opravdu nebylo ani památky. Ovšem pokud máte doma sušičku, nemusíte se tímto postupem trápit vůbec – ta totiž všechny nečistoty bez potíží „vychytá“ během sušení. Moje kolegyně z redakce Chalupáři-Zahrádkáři zase Aspirin používá ke hnojení květin a Věra Myslíková ho zase v létě přidává k rajčatům (bojuje u nich proti plísni).
Alternativa: Metoda jednorázové žiletky
Dalším osvědčeným domácím prostředkem je podle webu TchiboBlog použití jednorázového holicího strojku. Je však třeba postupovat opatrně, jinak můžete látku poškodit.
- Položte svetr nebo oděv postižený žmolky na rovný povrch a jemně ho oholte.
- Je důležité vyvíjet jen minimální tlak.
- Postupujte opatrně a látku stále vyrovnávejte, aby nedošlo k jejímu zachycení mezi čepelky žiletky.
- Tato metoda je vhodná spíše pro pevné tkaniny. U jemných materiálů je riskantní a může vést k jejich poškození.
Předcházení tvorbě žmolků
Prevence je však vždy lepší než léčba – a toto pravidlo neplatí jen ve zdravotnictví, ale i v domácnosti. Chcete-li minimalizovat tvorbu žmolků, měli byste se zaměřit už na to, jak své oblečení perete. Web InStory radí postupovat takto:
- Před praním prádlo důkladně roztřiďte a obraťte jej naruby.
- Vyvarujte se přetížení pračky a volte šetrné prací cykly (zejména pro pletené svetry a jemné tkaniny).
Snížení otáček odstřeďování
Vysoké otáčky odstřeďování také mohou přispívat k tvorbě žmolků. Proto pokud to jen trochu jde, volte nižší otáčky a raději nechte prádlo trochu déle schnout. Naše čtenářka Lenka B. z Berouna zase nedá dopustit na ocet. „U svetrů a ručníků, které žmolkují často, používám místo aviváže kuchyňský ocet. Tvorba žmolků je minimální, a pokud se nějaké přece jen objeví, odstraním je jemným mnutím pemzou. Zkuste to také, funguje to.“