Konečné krmení cibule tak, aby byla silná a šťavnatá: K luxusní úrodě dopomůže dusičnan draselný

Pro hnojení cibule si právě teď vezměte k ruce dusičnan draselný. Pomůže vám dosáhnout opravdu rekordní úrody doslova za pakatel.

Žlutá cibule na záhoně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Při pěstování cibule s výjimečnou kvalitou a chutí je velmi důležité věnovat pečlivou pozornost finálnímu hnojení. Tento zásadní krok má totiž velký vliv nejen na výnos, ale také na výdrž uskladněné plodiny. Při správném načasování může použité hnojivo dokonce vést i k větší velikosti cibulí. Agronomové doporučují dodat rostlinám tuto poslední dávku hnojení zhruba měsíc před sklizní. Jedině tak získáte ty nejlepší výsledky.

Ideální načasování závěrečného přihnojení

Načasování je, pokud jde o závěrečné přihnojování cibule, opravdu klíčové. Ideální doba pro tento krok je přibližně měsíc před sklizní. V tomto období dokáže ještě cibule všechny poskytované živiny plně vstřebat živiny, což vede k jejímu lepšímu růstu i trvanlivosti.

Co použít pro závěrečné hnojení

Pro závěrečné hnojení cibule existuje několik účinných možností a mezi ty nejběžnější patří:

  • Dřevěný popel
  • Dusičnan draselný

Dřevěný popel je vynikající volbou pro poslední hnojení cibule. Příprava tohoto hnojiva je jednoduchá a nevyžaduje mnoho úsilí. Obvykle se jeden šálek dřevěného popela rozmíchá v deseti litrech vody. Směs se nechá asi 24 hodin vylouhovat, a poté se bez cezení nebo řešení použije jako zálivka.

Cibule poroste jedna báseň iZdroj fotografie: Freepik

Další vhodnou volbou je dusičnan draselný – známé průmyslové hnojivo. Příprava roztoku dusičnanu draselného je rovněž snadná. Jednoduše zřeďte jednu polévkovou lžíci dusičnanu draselného v kbelíku s vodou a vše opravdu důkladně promíchejte.

Jak na závěrečné hnojení cibule

Při aplikaci závěrečného hnojení je nezbytné zajistit rovnoměrné rozložení a důkladné pokrytí celého záhonu. Pečlivě zalijte rostliny připraveným hnojivem a dbejte na to, abyste se zaměřili především a ty části záhonu, kde tato plodina žloutne nebo z jiného důvodu nevypadá dobře.

Výhody závěrečného hnojení

Závěrečné hnojení významně přispívá k celkovému zdraví a síle cibule. Přidané živiny umožňují cibuli naplno rozvinout svůj potenciál a výsledkem jsou větší a šťavnatější kusy. Dobře vyživená cibule má navíc delší trvanlivost, což zajistí, že si ji můžete vychutnávat po sklizni mnohem delší dobu.

Slupky z cibule se mohou díky správnému postupu ve skvělé hnojivo iZdroj fotografie: Pixabay

Při předčasném žloutnutí pomůže manganistan

Pokud ovšem cibule na záhonku žloutne, aniž by byla připravena ke sklizni, pak musíte zasáhnout s pomocí jiného prostředku – manganistanu draselného. Jednou z významných výhod tohoto oblíbeného výživového prostředku je totiž jeho schopnost předcházet houbovým a bakteriálním infekcím, které mohou brzdit růst cibule. Rovněž podporuje silný rozvoj kořenů.

Správná aplikace manganistanu draselného tedy povede k lepšímu příjmu živin, což bude mít za následek růst cibule s výraznější a pikantnější chutí a to je nepochybně sen každého zahradníka. A jak cibuli pohnojit? Rozpusťte malé množství krystalů manganistanu draselného ve vodě, až vznikne světle růžový roztok. Poté ho použijte jako zálivku. Podobně působí i močovina.

Jak se o záhony s cibulí staráte během léta vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články