Kopřiv se rozhodně nezbavovat, jde o cennou věc pro zeleninovou zahradu

I když nebývají tyto rostliny v zahradě právě vítány, není třeba je zcela likvidovat. Vaší zelenině totiž mohou skvěle prospět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vypěstování bohaté úrody zeleniny a ovoce je závislé na vysoce kvalitní úrodné půdě, která poskytuje rostlinám základní živiny nezbytné pro jejich rychlý růst a vývoj. Komerční hnojiva jsou sice snadno dostupná, ale mohou být nákladná a ne vždy prospívají životnímu prostředí. Přitom jedno z těch nejlepších vám roste doma na zahrádce. Můžete si ho totiž zdarma vytvořit z kopřiv.

Jak na výrobu hnojiva z kopřivy

Při sběru kopřiv je nezbytně nutné nosit rukavice, které vaše ruce ochrání před popálením. To dokáže být velmi nepříjemné. Sbírejte je tak dlouho, dokud nebudete mít plný kbelík. Hodit se vám bude jak kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), tak i kopřiva žahavka (Urtica urens). Až budete mít materiálu dost, nakrájejte kopřivy na malé kousky, protože to urychlí proces fermentace potřebný k vytvoření hnojiva. Nasekané kopřivy poté vložte do kbelíku a zalijte dešťovou vodou (nebo tou odstátou z vodovodního řadu).

Kbelík přikryjte víkem, ale nechte ho mírně pootevřené, aby mohly unikat plyny vznikající při procesu fermentace. Poté ho odneste na odlehlé místo na vzdáleném konci zahrady, protože hnojivo bude časem vydávat nepříjemný zápach. Proces fermentace obvykle trvá 2 až 3 týdny. Jednou týdně kopřivy v kbelíku promíchejte. Až z hladiny zmizí pěna a bublinky, poznáte, že hnojivo je připraveno a proces fermentace dokončen.

Použití kopřivového hnojiva

Kopřivové hnojivo je vysoce koncentrované, proto by se mělo před použitím naředit vodou v poměru 1:10. Poté použijte tento zředěný roztok jako zálivku. A kdy? Klidně až do poloviny léta. Dusík dodávaný kopřivovým hnojivem je totiž klíčový během vegetativní fáze a podporuje bujný růst listů. Později už je plodová zelenina i ovoce citlivější spíše na přísun fosforu a draslíku.

Kopřivy nejsou neužitečné, jde o cennou věc pro zeleninovou zahradu iZdroj fotografie: Pixabay

Vždy se však musíte řídit životním cyklem konkrétního pěstovaného druhu. Pro optimální výsledky aplikujte kopřivové hnojivo každé tři týdny a doplňte ho podle potřeby dalšími živinami (přidat do něj můžete i dřevěný popel). Kopřivové hnojivo lze použít i jako postřik na list. V tomto případě by mělo být zředěno vodou v poměru 1:50. Kromě posílení růstu rostlin působí hnojivo v této formě i jako účinný insekticid a biostimulant a poskytuje přirozenou alternativu k drahým chemickým produktům.

Kopřivy obstarají i cennou prevenci

Kopřivy lze využít i k posílení imunity rostlin a zvýšení odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Pro přípravu účinného roztoku namočte 1 kilogram kopřivových listů do 10 litrů vody. Po 12 hodinách tekutinu sceďte a použijte ji neředěnou k postřiku na listy. Tento roztok lze aplikovat každých 7 až 10 dní podle potřeby. Využijte potenciál kopřiv a sledujte, jak vaše zeleninová zahrada vzkvétá a zásobuje vás zdravými a chutnými plodinami v nevídaném množství.

Jak svou zeleninovou zahradu vyživujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články