Krtci se na zahradě již neukáží, nesnesou zápach bazalky a česneku

Krtci jsou roztomilá zvířátka, avšak jejich výskyt na zahradě je nepříjemností pro každého zahradníka. Existuje ale snadný nechemický způsob, jak se jich zbavit.

Krtek bývá na zahradě nevítaným škůdcem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kopečky na trávníku, nenápadný vzhled a obrovské škody na zahrádce. Krtek je jedním z nejméně oblíbených škůdců, který se vám na zahradě může ukázat. Specializuje se totiž na vytváření kopečků a tunelů a také poškozuje (byť nechtěně) kořeny rostlin. Proto je nutné, abyste se ho zbavili co nejdříve, jak radí web NašeZahrada.

Škody, které krtci způsobují

Krtek si většinou pod povrchem hlíny a v hustém podrostu buduje systém chodeb, nejčastěji v hloubce kolem 10–15 cm (a zbytky hlíny vyhrnuje ven do podoby známých kopečků). Právě v této oblasti se ovšem nacházejí kořeny většiny vysazených rostlin. Takto poškozený porost pak ztrácí schopnost přijímat vodu a živiny, což postupně způsobuje jeho vysychání. Takže i když krtek vaše rostliny poškozuje neúmyslně, stejně to nakonec nepříjemně odnesete. A právě proto je třeba se ho opravdu rychle zbavit.

Nyní kvete túje – nejlepší odpuzovač hraboše.

Nyní kvete nejlepší odpuzovač hraboše. Stačí pár větviček túje

Jak krtky vyhnat ze zahrady?

Pokud chcete krtkům zabránit v návštěvě zahrady, vyplatí se podle webu BHG začít s profylaktickým osázením ploch vegetací, jež je přirozeně odrazuje. Krtek je hmyzožravec, který nemá rád intenzivně vonící druhy rostlin, mezi něž patří například česnek (dobře poslouží česnek obecný, okrasný i medvědí), máta, pryšec, bazalka, černý rybíz, hořčice nebo řebčík královský (ten bohužel často páchne i lidem, tak pozor na něj – určitě ho nevysazujte pod okny).

Krtek bývá na zahradě nevítaným škůdcem iZdroj fotografie: Depositphotos
Krtci mají utrum, ze zahrady je navždy vyžene česnek či bazalka

Do nově vytvořených úkrytů, které na zahradě najdete, se také vyplatí dát pár stroužků prolisovaného česneku, drceného černého bezu nebo listy ořešáku. „Já doporučuju zaplavit tunely vodou, ideálně za pomoci hadice. A pomůže vám i časté rytí půdy. Krtek už se na vaší zahradě neukáže,“  radí pan Karel N. z Opočna, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři již dříve poradil i s vyhnáním myší. A pomoci vám podle mých zkušeností může i syrovátka aplikovaná společně s podmáslím.

Jaký je váš osvědčený trik na vypuzení krtka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články