Vypuzení krtka nemusí být několikatýdenní proces, ze zahrady ho vypudí obyčejné podmáslí

Krtka lze ze zahrady vyhnat díky osvědčenému triku. Stačí jen sáhnou po podmáslí a aplikovat ho tím správným způsobem.

i Zdroj fotografie: Searobin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Krtci mohou být pro zahrádkáře velkým problémem, protože dokážou způsobit rozsáhlé škody na trávníku, záhonech a zahradních plodinách. Existuje mnoho komerčních produktů, které slibují vypudit krtka, ale většina lidí hledá přírodní řešení, která jsou šetrná k životnímu prostředí a zvířatům. A jedním z nich může být i podmáslí.

Vsaďte na silné vůně

Krtci nesnáší některé silné vůně, jako jsou vůně citronu, máty, eukalyptu a dalších rostlin, které krtci nesnášejí. Můžete si tedy zakoupit esenciální oleje s těmito vůněmi a rozmíchat je ve vodě. Následně nastříkejte tuto směs po celé zahradě, zejména v místech, kde se krtci nejčastěji vyskytují. Krtci nemají rádi silné vůně, a proto by se měli brzy odstěhovat. Do stejného soudku patří i použití podmáslí – mělo by stačit ho nalít do chodbiček a opakovat tak dlouho, dokud se krtci nevystěhují. A vhodné jsou i odvary z kůry ovoce, jako jsou pomeranče nebo citrony.

Připravte je proto v dostatečně silné koncentraci a nalijte je do krtčích tunelů. Krtci by se měli cítit diskomfortně a odtáhnout pryč. Osvědčený je v tomto směru i naftalín. Krtince však nezasypávejte, aby průvan roznesl nechtěný zápach do všech koutů nory. Bohužel nejde o univerzálně platný způsob. Najdou se krtci, kteří klidně udělají krtinu uprostřed mátového záhonu. Pokud to tedy nezabere, musíte vyzkoušet jiné prostředky. Vyrobit si můžete třeba plašič z PET lahví.

Chlorová chemie jako další možnost

Pokud přírodní prostředky nezabraly, zkuste vsadit na trochu té chemie. Jednoduše si pořiďte chlorové tablety, určené k čištění bazénů. Nebojte se – nebudete jich potřebovat moc. Bohatě vám postačí 1/4 až 1/5 chlórové tablety zahrabané do každého krtince. Podobně by měl působit i hadr namočený v benzínu. Ten namotejte na klacek a strčte do každého krtince.

Krtek bývá na zahradě nevítaným škůdcem iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušet lze i karbid

Hledáte opravdu efektivní řešení? Pak rozhrňte krtiny, vložte do nich několik kousků karbidu a po několika minutách zapalte unikající plyn. Buďte opatrní a zapalujte ho z větší vzdálenosti, třeba improvizovanou loučí. A nikdy nedávejte karbidu příliš moc – snadno byste si totiž mohli doslova přeorat zahradu. O něco bezpečnější je pak karbidové vápno To stačí jen zalít vodou a povrch krtiny rychle ušlapat.

Bojíte se krtka? Může být hůř

Ne vždy se vyhnání krtka ze zahrady povede (někteří jedinci jsou zkrátka a dobře opravdu odolní). Ovšem pokud ano, nemusí to být až taková výhra, jak si nejspíš myslíte. Nastoupit totiž může mnohem horší nepřítel – hryzec. Právě ten totiž mnohdy velmi rychle obsadí opuštěné nory po krtkovi. A jeho vyhnání je ještě obtížnější. Dobrou prevencí proti podzemním škůdcům je i pes na zahradě, ale ani ten nemusí fungovat pokaždé. Někdy zkrátka nezbude nic jiného, než se s přítomností krtka jednoduše smířit.

Jak bojujete proti škůdcům na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články