Krtci v zahradě jsou pohromou, vyžeňte je navždy. Vsaďte na rostliny, které krtci nesnášejí

                   

Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou tyto všetečné hmyzožravce vyhnat jednou provždy. Na pomoc si můžete vzít přírodní odpuzovače (ale i ty chemické) nebo třeba osvědčená plašítka, díky nimž si s krtkem snadno poradíte vlastními silami, a to bez jakýchkoliv zvýšených nákladů. Vyberte si způsob, který vám bude vyhovovat.

Vsaďte na rostliny, které krtci nesnášejí

Ano, opravdu takové existují a není jich málo. Jde kupříkladu o měsíček lékařský, česnek, cibuli, ostropestřec mariánský apod. Zasaďte je proto po obvodu prostoru, který chcete proti krtčím nájezdům ochránit, a těšte se na výsledky. Uvidíte, že se jim tihle malí černokabátníci na hony vyhnou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chemické repelenty vyženou krtky spolehlivě

Použít můžete cokoli, co se pyšní ostrým a výrazným zápachem. Jde například o benzin, dehet, petrolej (jež můžete znát také jako kerosen nebo kerosin) apod. Krtek se totiž pod zemí orientuje mimo jiné díky vynikajícímu čichu. V absolutní tmě mu pomáhá, ovšem může se stát i jeho zkázou. Jednoduše namočte staré hadry do výše zmíněných látek a nastražte je do krtinců. Nezvaní návštěvníci se brzy odstěhují.

Pomoci vám může i obyčejný budík

Krtci opravdu nemají rádi hlasité zvuky, a pokud se v noci nečekaně probudíte, sami víte, jak může být takový budík nepříjemný. Připravte si proto několik obyčejných modelů na baterky, vložte je do dobře uzavřené sklenice a zakopejte u krtčích hromádek. Možné je i zapuštění plastové trubky apod. Hlasité tikání vaši zahradu brzy vyčistí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomůže i stará konzerva od oběda

Je to až primitivně snadné, ovšem opět postavené na tom, že krtci nesnáší hlasité zvuky. Jednoduše zapíchněte do země tyč a na ni nasaďte plechovku. Když bude foukat, začne její tělo narážet do tyče, což do země pošle nepříjemné vibrace. Věřte nám, pod zemí jde o kravál mnohem hlasitější, než jaký slyšíte na povrchu. Pár dní by mělo k vypoklonkování nezvaných návštěvníků stačit.

Krtka můžete jednoduše vyplavit

Aby bylo jasno, krtci plavat umí, a to dokonce moc dobře. Používají dokonce i několik různých plaveckých stylů. I proto se k vám dostanou třeba i z louky oddělené potokem nebo říčkou. Na druhou stranu vodu ve svých vlastních chodbičkách nesnášejí, takže pokud se u vás objeví, neváhejte si vzít na pomoc zahradní hadici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články