Krtci v mžiku opustí zahradu, stačí k tomu jen hadice s vodou

K vyhnání krtků z vašeho pozemku vám postačí docela obyčejná hadice s vodou. Stačí ji jen použít jedním velmi šikovným způsobem.

Krtci se už na zahradě neukáží, vyženou je zbytky jídla a kousky novin i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Krtci jsou známí svými charakteristickými kopečky hlíny, které se na zahradách a trávnících objevují zdánlivě přes noc. Tyto kopečky jsou vchody do krtčích podzemních nor. Jsou to totiž velmi aktivní živočichové, kteří neustále hledají potravu. Denně spotřebují značné množství potravy (tvoří ji především dešťovky, plži a larvy různého hmyzu), které často přesahuje jejich vlastní tělesnou hmotnost.

Krtci a zahrádkáři: Problematické soužití

Krtci sice přispívají k přirozené ochraně proti škůdcům tím, že loví hmyz škodící na zahradě, ale zároveň představují pro zahrádkáře několik problémů:

  • Narušování půdy: Krtci jsou zkušení kopáči a jejich neustálé hloubení tunelů může narušit vzhled trávníku nebo zahrady.
  • Poškození kořenů: Krtci mají ostré drápy a při hrabání mohou neúmyslně poškodit kořenový systém rostlin (ohroženy jsou zejména ty s mělkými kořeny, jako jsou okurky a rajčata).
  • Kvalita půdy: Činnost krtků může časem zhoršit kvalitu půdy, protože narušují její strukturu a provzdušnění. Toto narušení může negativně ovlivnit růst rostlin.

Voda: jednoduchý, ale účinný odpuzovač krtků

Metoda s vodou je jednoduchá a humánní. Tím, že vodu nasměrujete do krtčího tunelového systému, v podstatě krtkovi nedáte jinou možnost, než své podzemní útočiště opustit. Klíčem k úspěchu je najít hlavní vchod nebo čerstvý kopeček a opatrně zasunout hadici hluboko do tunelu. Postupně zapínejte vodu a zajistěte její stálý průtok. Vodu pouštějte tak dlouho, dokud si nebudete dostatečně jisti, že se krtek odstěhoval.

Krtci dokážou na záhadě způsobit opravdu velkou spoušť – pokud je tedy zahlédnete, musíte je  rychle vyhnat iZdroj fotografie: Depositphotos
Krtci dokážou na záhadě způsobit opravdu velkou spoušť – pokud je tedy zahlédnete, musíte je rychle vyhnat

Chytré použití vratiče obecného

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) se vyskytuje v mnoha zahradách a často je považován za plevel – o všem s krtky si poradí opravdu skvěle. Jak ho použít?

  • Vratič nasekejte na malé kousky a rovnoměrně je rozprostřete po všech krtčích tunelech a kopcích.
  • Pronikavý zápach je přirozeným odpuzovačem. Jakmile se krtci s vůní setkají, mají tendenci místo rychle opustit a hledat přívětivější prostředí.
  • Organické hnojivo: Další výhodou používání vratiče je to, že se při rozkladu stává vynikajícím zdrojem organického hnojiva, které obohacuje půdu na vaší zahradě.
K vyhnání krtků z vašeho pozemku vám postačí docela obyčejná hadice s vodou iZdroj fotografie: Freepik
K vyhnání krtků z vašeho pozemku vám postačí docela obyčejná hadice s vodou

Ať už se rozhodnete pro vodní metodu nebo použijete vratič jako přírodní repelent, tyto strategie vám pomohou udržet krásnou a prosperující zahradu a zároveň respektovat ekosystém, jehož jsou krtci součástí. Milovníci zahradničení si mohou být jisti, že s krtky mohou v klidu koexistovat, aniž by jim ublížili.

Jak proti škůdcům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články