Krtci opustí zahradu během několika hodin, potřeba jsou jen zbytky jídla a kousky novin

Kvůli vyhnání krtka ze zahrady není vždy třeba kupovat drahé prostředky z obchodů. Místo toho vsaďte na osvědčené domácí tipy.

Krtci se už na zahradě neukáží, vyženou je zbytky jídla a kousky novin i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Krtci jsou známí škůdci, kteří mohou na vaší zahradě způsobit spoušť. Ryjí chodbičky v zemi a podrývají a někdy i ohlodávají kořeny rostlin, jež pak usychají a odumírají. Pokud je krtků mnoho, mohou zdecimovat celou výsadbu nebo trávník. Při jejich vypuzení však nemusíte sahat pro drahé prostředky – místo toho využijte osvědčené tipy z domácí dílny. Řešení spočívá v použití zbytků jídla a kousků novin. Krtci totiž mají silný odpor k cizím pachům, které lze využít k tomu, abyste se z vaší zahrady jednou provždy odstěhovali.

Jak vypudit krtka zbytky jídla

Nejdříve posbírejte zbytky jídla z kuchyně. Mohou to být slupky od zeleniny a ovoce, kávová sedlina a další organický odpad. Je důležité si uvědomit, že krtky sice přitahuje pach jídla, ale tato metoda má za cíl je spíše odpudit než nalákat dál do vaší zahrady – vyhněte se tedy jakýmkoliv zbytkům, které obsahují maso. Poté vezměte si několik listů novin a do jejich středu umístěte zbytky jídla. Noviny kolem zbytků zabalte a vytvořte úhledný obal. Ujistěte se, že jsou noviny pevně složené, aby váš odpuzovač vydržel co nejdéle.

Nyní už jen zbývá umístit tyto odpuzovače na vhodné místo. Krtci si při hledání potravy a procházení svého území vytvářejí síť tunelů. Tyto tunely mají obvykle vchody a východy, které jsou snadno viditelné (ano, najdete je pod starými známými krtinami). A právě sem je třeba odpuzovače umístit. Vůně zbytků potravy v kombinaci s přítomností novin vytvoří cizí pach, který je pro krtky nepříjemný. Odpuzující účinek můžete navíc posílit použitím éterických olejů se silnými vůněmi, které krtci nesnáší. Skvělý je například mátový, ricinový nebo česnekový olej.

Krtek vylézající z krtince iZdroj fotografie: Pixabay

Jen jedna aplikace nestačí

Pro zajištění účinnosti opakujte tento postup denně po delší dobu. Krtci jsou vytrvalí tvorové a může trvat několik dní nebo dokonce týdnů, než vaši zahradu zcela opustí (většina z nich se však odstěhuje do několika hodin – musíte tedy zajistit i to, aby se nevrátili). Důsledným vnášením nežádoucího pachu do jejich teritoria vytvoříte prostředí, které začnou považovat za nehostinné, takže se jen tak znovu neukážou.

Pomoci může i podmáslí

Další metodou, na kterou zkušení zahradníci nedají dopustit, je použití docela obyčejného podmáslí. Jeho štiplavou nakyslou vůni totiž krtci také nesnáší. A jak ho použít?

  • Zřeďte podmáslí s vodou v poměru 1:1.
  • Roztok nalijte do rozprašovače pro snadnou aplikaci.
  • Zředěné podmáslí hojně nastříkejte kolem míst, kde se krtci pohybují, včetně tunelů a krtinců.
  • Silný zápach podmáslí je pro krtky nepříjemný a je pravděpodobné, že se místům, která jsou jím ošetřena, velmi rychle vyhnou.
Krtci se už na zahradě neukáží, vyženou je zbytky jídla a kousky novin iZdroj fotografie: Depositphotos

Roztok aplikujte opakovaně každých několik dní, a to zejména po dešti nebo silném zalévání, protože může dojít k jeho odplavení. A pokud vás místo krtků trápí mšice, můžete proti nim použít osvědčený postřik s pálivou paprikou.

Jak proti záškodnickým aktivitám krtků na své zahradě postupujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články