Citronová kůra na parapetu vyžene otravný hmyz a provoní domácnost

Kůra z citrusů může mít jedno velmi nečekané využití. Stačí, když ji rozložíte na parapet a počkáte na účinek.

Proč dávat kůru z citrusů na parapet po celé léto – příjemně vás překvapí i Zdroj fotografie: E4024 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Kůra citrusových plodů, jako jsou pomeranče, citrony, grep a limety, obsahuje oleje, které se používají v lidové medicíně nebo při přípravě nejrůznějších jídel. Ale mohou být účinné i při odpuzování hmyzu. Stačí je jen použít správný způsobem – nemusíte je pracně extrahovat, stačí jen šikovně aplikovat kůru, kterou byste jinak vyhodili.

Proč dávat kůru na parapet

Nasbírejte čerstvou kůru citrusu a položte ji na místa, kde se hmyz objevuje nejčastěji. Můžete ji tedy položit třeba na okenní parapet, rozložit ji na kuchyňské lince apod. Hmyz bude odpuzován silnou vůní éterických olejů obsažených v kůře citrusů a vyhne se vaší domácnosti obloukem. Pomoci ovšem mohou i některé bylinky.

Tekutý odpuzovač na hmyz

Vložte kůru z citrusů do vody a nechte je vařit asi 15 minut. Poté nechte směs vychladnout, slijte ji a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Nastříkejte ji v místech, kde se hmyz objevuje, nebo použijte sprej k postřiku přímo na něj.

Jak využít kůru z citrusů iZdroj fotografie: Pixabay

Je důležité si uvědomit, že i když jsou oleje obsažené v kůře citrusu pro lidi zpravidla bezpečné, u alergiků by tomu tak být nemuselo. Proto se předem přesvědčte o tom, že se v ošetřovaných prostorách nikdo takový nepohybuje.

Pomůže i sušená kůra

Rozdrťte sušenou kůru citrusu a umístěte ji do malých sáčků nebo pytlíků z látky. Tyto sáčky můžete umístit do šatních skříní, přihrádek nebo do ostatních oblastí, v nichž chcete jednoduše odpuzovat hmyz. Musíte je však pravidelně měnit. Pokud to neuděláte, pak zcela vyčichnou a mohlo by se dokonce stát, že se vám do kůry takříkajíc dají moli (proti nim navíc fungují trochu jiné prostředky).

Uplatníte i kůru z mandarinky

Kůra z mandarinky obvykle končí v koši – to je však opravdu škoda. Může se totiž skvěle uplatnit i jako čisticí prostředek nebo součást domácí kosmetiky.

Jak využít kůru z citrusů iZdroj fotografie: Freepik

Použití mandarinkové kůry v domácí medicíně

Éterický olej obsažený v kůře působí blahodárně proti stresu a bolesti hlavy. Dejte čerstvou kůru do lehkého bavlněného sáčku a intenzivně vdechujte, až se zklidníte a bolest hlavy poleví. Prášek ze sušené kůry přidávaný do jídel (třeba do jogurtu) nebo snědený jen tak vám pomůže od zažívacích problémů. Tinktura zase pomáhá proti kašli.

Vyrobíte ji lehce: 2 lžíce sušené mleté kůry smíchejte s 200 ml alkoholu (vodka, bílý rum) a v dobře uzavřené nádobě nechte týden na tmavém místě. Poté přeceďte a 20 kapek tinktury denně užívejte při suchém dráždivém kašli. Na rýmu pomůže inhalace. Do vroucí vody vsypte nakrájenou mandarinkovou kůru (asi hrst na 1 vody) a pod osuškou inhalujte.

Vylepšení kosmetiky mandarinkou

Pokud sušený mandarinkový prášek přidáte do svého oblíbeného sprchové gelu, dodáte mu zároveň čistě přírodní peelingový efekt.

Univerzální citrónový čistič, který se vám povede

Jak využíváte nepotřebnou kůru z citrusů vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články