Kvalitní půda rovná se kvalitní úroda: K jejímu otestování postačí obyčejná sklenice

Dobře výnosná půda není samozřejmostí. Snadný experiment vám napoví, jak půdu upravit tak, aby byla vysoce kvalitní.

Kostní moučka jako hnojivo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kdo je zvyklý na vlastní výpěstky, jistě ví, že základem je úrodná půda. Ta se v různých částech republiky liší a někdo tak má štěstí na přirozeně výnosnou hmotu plnou živin a jiný ne. Já mám trochu smůlu, že v mém okolí je mnoho jílu a zahradničení je tak někdy poměrně náročné na nervy i fyzickou aktivitu. Se vším se ovšem dá pracovat a není potřeba ztrácet hlavu. Dva jednoduché testy velmi rychle odhalí, jak jste na tom vy.

Kouzelný poměr středně těžké půdy

Půda se obvykle skládá z písku, jílu, vápníku, spraše, humusu a bahna, říká web Compo. A záleží právě na tom, jaký je poměr jednotlivých substancí. Příliš propustné půdy nejsou vhodné, protože veškeré živiny, které dodáte, rychle odtečou. Nejsou navíc schopné zadržet vodu. Opačný problém nastává v případě, že je půda příliš těžká. „Přebytečná voda má problém odtéci, plodiny tak uhnívají vlivem přemokření a jsou také výrazně více náchylné na plísňová onemocnění,“ říká dlouholetý zahrádkář pan Alexandr Z. z Otrokovic.

Kompostování listí

Co s posekanou trávou a listím: Skvělou volbou je kompostování v plastových pytlích

Z tohoto pohledu jsou tedy optimální středně těžké půdy. Ty obsahují asi 50% hlinitých částic, málo písku a jílu, popisuje web KeliWood. Mají optimální strukturu pro pěstování a s půdou se dobře pracuje. Zadržují ideální množství vody, ale také živin a minerálních látek, bez kterých se plodiny zkrátka neobejdou. Jako ideální přírodní hnojivo doporučují Chalupáři-Zahrádkáři kopřivové, které je vhodné pro hnojení celé zahrady.

Snadný test prozradí kvalitu

Nejste si úplně jistí, na čem jste? Zkuste hrst vlhké (ale nikoli promáčené) půdy stisknout v dlani. Pokud drží kompaktně pohromadě, máte zeminu bohatou na jíl. Když se po otevření dlaně snadno rozpadne, je písčitá. Středně těžká půda drží svůj tvar, ale když do ní dloubnete prstem, rozpadne se. Dále můžete vyzkoušet experiment s litrovou sklenicí.

Vlhká půda v dlani iZdroj fotografie: Piqsels
Vlhkou půdu stačí zmáčknout, rychlá zkouška odhalí její kvalitu

Tu naplňte asi z 1/3 zeminou a dolijte vodou téměř do plna. Zajistěte víčkem, dobře protřepejte a nechte alespoň den odstát. Dole bude písek, uprostřed bahno a jíl a nahoře hlína. Nejvhodnější poměr jednotlivých částí je přibližně 40:40:20. Objevíte zde i nějakou tu žížalu? Začněte jásat, i ty jsou totiž jasným signálem, že půda ve vašich záhonech je opravdu dobře úrodná, jak psali Chalupáři-Zahrádkáři.

Jakou půdu máte v záhonech vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články