Aby řezané květiny vydržely ve váze až 3x déle: Od řezu až po umístění a správnou výživu

Řezané květiny mívají mnohdy jepičí život. Ale nemusí tomu tak být, stačí při péči o ně vsadit na šikovné tipy a triky.

i Zdroj fotografie: Фотостудия Современник / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když si přinesete řezané květiny do bytu, chcete, aby co nejdéle vydržely krásné a čerstvé. Naštěstí však existuje několik jednoduchých triků, jak lze jejich trvanlivost prodloužit. Vyplatí se vsadit na správnou péči i užitečné tipy. Při správném postupu může květina ve váze vydržet čerstvá až 3x déle.

Seřízněte květiny do vázy správně

Před tím, než dáte květiny do vázy, odstraňte z jejich stonků všechny listy, které by se poté mohly nacházet pod hladinou vody. Následně stonky sestřihněte pod úhlem 45°, a to nejlépe pod tekoucí vodou. Tento úhel umožní stonkům lépe nasávat vodu. Tento postup se doporučuje provést každé dva až tři dny.

Vyberte si vhodnou vázu

Je důležité vybrat pro dané květiny vhodnou vázu. Váza by měla být velká tak akorát – květin v ní nesmí být urovnány ani příliš volně, ani sebe příliš těsně naléhat. Důležitý je také tvar vázy – pokud je to možné, volte spíše tu s širokým hrdlem, snáze ji poté udržíte v čistotě (k tomu vám může pomoci třeba obyčejná suchá rýže).

Jak udržet květiny ve váze dlouho čerstvé iZdroj fotografie: Freepik

Voda a živiny pro rostliny

Do vázy dejte studenou odstátou vodu bez chlóru. Pokud máte příležitost použijte destilovanou nebo filtrovanou vodu. A nezapomeňte ani na přidání živin, i to může pomoci prodloužit životnost vašich řezaných květin. V obchodech s květinami jsou k mání speciální roztoky pro řezané květiny, které obsahují všechny potřebné živiny.

Vhodné umístění je také důležité

Váza s květinami by rozhodně neměla stát na příliš teplém nebo slunném místě. Vyhněte se také umístění květin vedle radiátorů nebo v blízkosti oken, kde mohou být vystaveny přímému slunečnímu záření nebo průvanu.

Jak udržet květiny ve váze déle čerstvé iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se o květiny ve váze starat

Ve váze především pravidelně měňte vodu, ideálně každý den. Při výměně vody vázu dobře vypláchněte a odstraňte z ní všechny nečistoty. Podle potřeby také květiny zastřihněte. Jde o jeden z triků, který často doporučují i zkušení floristé.

Které druhy květin ve váze vydrží nejdéle

A pokud si chcete výdrž své kytice skutečně pojistit, vsaďte na ty květiny, které s dlouhou výdrží problém nemají. Jde například o růže, ty mohou při dobré péči vydržet ve váze déle než týden. A podobně jsou na tom o lilie. Ještě déle vás pak budou ve váze těšit chryzantémy alias listopadky, alstroemerie, mečíky alias gladioly (mohou vydržet až 10 dní, jsou-li umístěny na chladném a tmavém místě) a gerbery (ty dokážou ve váze vydržet až dva týdny).

Jak se o květiny ve váze staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články