Kyselina boritá a syrovátka: Směs, která pomůže většině rostlin k rychlejšímu růstu

Dodejte rostlinám potřebné látky a připravte si účinné hnojivo z dvou dostupných surovin – kyseliny borité a obyčejné syrovátky.

i Zdroj fotografie: Cecilia / Creative Commons / CC BY-SA
                   

K tomu, abyste docílili bohaté sklizně, nemusíte kupovat vždy drahé přípravky. Většině druhů zeleniny prospívají hnojiva domácí výroby, ať už jde o kopřivové a jiné jíchy, dobře uleželý kompost nebo zákvas ze slepičince. Velice účinným hnojivem je také roztok ze syrovátky a kyseliny borité. Látky, které toto domácí hnojivo obsahuje, uvítají takřka všechny druhy zeleniny, a to především v období kvetení a nasazování plodů.

Bez bóru a vápníku se sklizně nedočkáte

K úspěšnému růstu a bohatému plození potřebují všechny rostliny dostatek živin. V období, kdy kvetou, je to především bór. Při jeho nedostatku se na rostlinách, jako jsou rajčata a papriky, objevují pokroucené listy, kořenový systém slábne a nedochází ke zdravému vývoji květů. Hlávkové zelí při jeho nedostatku přestává růst. Chybí-li rostlinám jako rajčata, dýně či okurky vápník, jsou náchylné k plísním a hnilobám, květy zasychají a plody se nevyvíjejí tak, jak by měly.

Domácí hnojivo plné živin

Hnojivo ze syrovátky a kyseliny borité má jednu velkou výhodu – bór a vápník obsažený v syrovátce se vzájemně doplňují a společně jsou rostlinami lépe přijímány. Jeho výrobu zvládne každý. Dva gramy kyseliny borité rozpusťte v půl litru horké vody (měla by mít alespoň 70 °C, ve studené vodě se totiž špatně rozpouští), nechte vychladnout a nakonec smíchejte s půl litrem syrovátky. Výsledný roztok rozřeďte čtyřmi litry vody a rostliny jím postříkejte.

Velké masité rajče iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojte správně a s rozvahou

Domácí hnojivo ze syrovátky se hodí pro všechny rostliny během jejich kvetení nebo růstu. Nejvíce ho však ocení rajčata, papriky, okurky, dýně a hlávkové zelí. K tomu, aby hnojení přineslo kýžené efekty, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Postřik provádějte vždy ráno nebo večer, eventuálně za oblačného a bezvětrného počasí.

Pamatujte, že i nadbytek bóru může rostlinám zaškodit (objeví se křehké listy) a s hnojením to nepřehánějte, interval mezi jednotlivými postřiky by měl být alespoň deset až čtrnáct dní. Bohužel kyselina boritá už u nás není volně k dostání, musíte se tedy spolehnout na staré zásoby.

Tři jednoduché postupy na výrobu vlastního hnojiva.

Jaká hnojiva se vám osvědčila nejvíce?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články