Pěstování dýně v roce 2023: Od přípravy půdy, snadné péče a mulčování

Pěstování dýní může být jednodušší, než se na první pohled zdá. Stačí jen vsadit na osvědčené postupy a už nikdy vám neuhynou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dýně jsou populární plodinou v mnoha částech světa a své místo si již dávno vydobyly i u nás. Milují je zejména vyznavači zdravé výživy – obsahují totiž 90 procent vody a také mnohé důležité minerály jako draslík, hořčík nebo železo či vitamíny A, B či E . Aby vás však obdařily skutečně chutnými a velkými plody, naučte se je pěstovat správně od výsevu až po finální sklizeň. A nesmíte zapomínat ani na takové detaily, jako je například mulčování.

Vyberte vhodné místo

Dýně potřebují teplé a slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Vyžadují také dostatek prostoru k růstu a optimální množství živin. Pokud je sázíte do volné půdy, vyberte záhon, který nebyl v posledních několika letech využíván k pěstování tykvovitých (jako jsou tykve nebo melouny), abyste snížili riziko výskytu škůdců a chorob přežívajících v půdě.

Následně uvolněte půdu do hloubky 20 až 30 centimetrů a přimíchejte kompost nebo dobře rozležený hnůj, abyste zlepšili úrodnost půdy a také její odvodnění – pokud má půda špatnou drenáž, může se stát, že dýně budou mít nedostatek kyslíku, což může vést k jejich hnilobě. Nakonec povrch záhonu uhrabte a odstraňte všechny kameny, nečistoty nebo plevel.

Pěstování obřích dýní je hračka iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vysévat dýni

Dýni je vhodné předpěstovat uvnitř asi 3 až 4 týdny před datem posledního předpokládaného mrazu ve vaší oblasti. Zasévejte semena do biologicky odbouratelných květináčů naplněných směsí vhodnou pro výsev. Udržujte půdu vlhkou a teplou, dokud sazenice nevyrostou. A jak vysévat dýni přímo do země?

Když se půda zahřeje alespoň na 15 °C, zasejte dýňová semínka 3 cm hluboko a 30 až 40 cm od sebe (u větších odrůd bývá doporučen i metr). Použijte 2 až 3 semena na jednu jamku, abyste si pojistili klíčení, a poté, co vzejdou, ponechte jen ty nejsilnější sazenice. Kompaktní odrůdy dýní je také možné pěstovat v pěstebních pytlích nebo velkých nádobách naplněných vhodným substrátem.

Pěstování obřích dýní je hračka iZdroj fotografie: Pixabay

Další péče o dýni

Dýně potřebují pravidelnou zálivku, zvláště když jsou mladé a panuje suché počasí. Jednou týdně je proto zalijte opravdu důkladně a ujistěte se, že půdu navlhčíte do hloubky alespoň 20 cm. Pomoci vám může také mulčování. To dokáže zadržovat vlhkost, potlačovat růst plevele a regulovat teplotu půdy. Použijte organický mulč, jako je sláma, listí nebo posekaná tráva, a rozložte jej do výšky 5 až 6 cm.

Nezapomeňte na hnojení

Dýně jsou na živiny velmi náročné a potřebují pravidelné hnojení, aby produkovaly dobrou úrodu. Používejte vyvážené organické hnojivo (např. NPK 10-10-10) každé 3-4 týdny během vegetačního období. Pokud se vyskytnou problémy s chorobami (například obávané vybělování listů) nebo škůdci, je nejlepší použít biologické řešení a k chemii se uchylovat jen ve chvíli, kdy je to opravdu nezbytné.

Jaké druhy zeleniny budete letos pěstovat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články