Máte problémy s imunitou? Čaj z těchto 5 léčivých rostlin, které rostou na každé mezi, vám ji v mžiku posílí

                   

S příchodem chladných podzimních a zimních měsíců je třeba myslet na náš imunitní systém. Mnoho z nás kupuje drahé medikamenty v lékárnách, i když můžeme využít nejrůznější léčivé rostliny. Vyzkoušejte si připravit čaj z těchto bylin a uvidíte, že mají stejný, ne-li lepší účinek než zakoupené léky.

Echinacea léčí dýchací cesty

Třapatkovka/třapatka nachová (Echinacea purpurea) má antibakteriální a antivirové účinky, zvyšuje obranyschopnost a léčí téměř všechny nemoci dýchacích cest. Pomáhá také při zánětu středního ucha a kožních problémech, např. lupénce. Odstraňuje plísňová onemocnění. Pro čaj se sbírají kořeny, květy a listy. Použít je můžete jak v čerstvém, tak v usušeném stavu.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Šalvěj pomáhá téměř na všechno

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je všestranná léčivka z čeledi hluchavkovitých. Čaj z ní posiluje celé tělo, pomáhá při nočním pocení a zabraňuje záchvatům mrtvice. Dále příznivě působí při nemocech jater, pročišťuje krev, odvádí hleny a povzbuzuje chuť k jídlu. Skvělý je také na záněty mandlí, bolesti v krku a krvácení dásní.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Jakékoli křeče zastaví andělika

Andělika lékařská (Archangelika officinalis) je rostlina, jejíž kořen:

  • působí močopudně,
  • tlumí křeče a bolesti břicha,
  • tiší menstruační bolesti,
  • stimuluje nervovou činnost,
  • reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí
  • a pomáhá při látkové přeměně.
iZdroj fotografie: Pxfuel

Užívání této byliny má však svá omezení. Vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy a lidé trpící alergiemi.

Kopřiva léčí nejrůznější nemoci

Čaj z natě kopřivy dvoudomé (Urtica dioica) je výborný na detoxikaci organismu, zmírnění menstruačních křečí, podporu funkce slinivky břišní a žaludeční křeče. Dále pomáhá při léčbě nemocí jater, žlučníku, sleziny, plic a žaludku. Těchto léčivých účinků rostlina nabývá díky obsahu:

  • flavonoidů,
  • glukokininů,
  • sacharidů,
  • vitamínů (A, B, C, K)
  • a mnoha minerálních látek, např. vápníku a železa.
iZdroj fotografie: Pxfuel

Kozinec je skvělé antibiotikum

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus) je květina z čeledi bobovitých oblíbená zejména v čínské medicíně. Pro přípravu čaje se používá kořen, který obsahuje polysacharidy, zvané astragalany. Díky nim nálev posiluje srdeční sval, zvyšuje fyzickou odolnost a zrychluje krevní oběh. Kozinec má také antioxidační, močopudné a antibiotické účinky, stejně jako schopnost chránit jaterní buňky před toxiny. Jedním dechem rovněž léčí záněty ledvin.

Užíváte některou z těchto bylinek i vy?

Bylinky se také hodí k detoxikaci organismu. Vyzkoušejte tento šetrný způsob
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články