Pravý jasmín má léčivé vlastnosti na uklidnění jako silné drogy. Umístění do ložnice zajistí hluboký spánek bez nočního probouzení

                   

Jasmín pravý (Jasminum officinale) se v našich domácnostech stále ještě příliš nevyskytuje. A přitom je to škoda, jeho pěstování je totiž opravdu jednoduché, a navíc se může pyšnit i léčivými účinky. Využijeme ho zejména v aromaterapii, ale cizí mu není ani kosmetické působení nebo péče o naši psychickou pohodu. Květ jasmínu také opravdu skvěle působí na pokožku, a pyšní se i uklidňujícími a relaxačními vlastnostmi, stará se mj. i o klidný spánek.

Nejdůležitější vlastnosti květu jasmínu

Není zcela jisté, odkud tato nádherná květina vlastně pochází. Někdo považuje za její domovinu Indii, jiné výzkumy tvrdí, že byl poprvé objeven v polozapomenutých horských údolích Himálaje, ovšem dost možná se ve skutečnosti objevil někde v historické Persii nebo Egyptě. Koneckonců – název, který používáme, k tomu odkazuje asi nejlépe. Slovo presja totiž v perštině znamená „voňavý květ“, a právě odtud dostal jasmín svůj název.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ale není jasmín jako jasmín. Na světě najdeme přes 200 druhů jasmínu, ale ne všechny působí na náš organismus rovnocenně. Pokud si tedy chcete zajistit maximum výhod, poohlédněte se v květinářství právě po jasmínu pravém (Jasminum officinale). Jeho květy se v medicíně používají už stovky let. Obsahují účinné látky jako je farnesol, nonanal, ceněný nopinon, pozitivně působící terpinolen, nezucol a také umbelulan.

S čím nám jasmín dokáže pomoci

Právě tyto složky mají největší podíl na uklidňujících, analgetických a relaxačních účincích jasmínu. V Asii jsou jeho květy velmi vyhledávaným aromaterapeutickým prostředkem, který výrazně zlepšuje pohodu. I proto je ženy tak často nosí ve vlasech a muži si je zase vplétají do šperků a oblečení. Jde ovšem také o vynikající přírodní lék na kožní problémy a olej z jasmínu také:

  • účinně eliminuje vrásky,
  • hydratuje pokožku a zlepšuje její elasticitu,
  • hojí i spáleniny od slunce,
  • podporuje léčbu akné
  • a pomáhá při ošetření řezných ran a odřenin.
iZdroj fotografie: Depositphotos

V domácích podmínkách se však nejlépe uplatní jako aromaterapeutický prostředek. Květy jasmínu, které se na rostlinách pěstovaných v domácích podmínkách objevují opravdu často, mají silné uklidňující a relaxační účinky. Podle některých studií dokážou podpořit léčbu deprese, ale i nespavosti, stresu a úzkosti. Velmi účinný je v tomto ohledu také čaj na bázi sušených květů. Ten vám pomůže rychleji usnout.

Jak pěstovat jasmín v domácích podmínkách

Jde o popínavý keř, který nesnese mrazy – není tedy možné ho pěstovat venku, a to ani s patřičným zakrytím. Ovšem o to lépe se mu bude dařit u vás doma. Během letních měsíců se jasmíny cítí nejlépe při běžné pokojové teplotě v rozmezí cca 20–24°C. V zimě však pro opětovné kvetení potřebují období klidu s teplotami cca 5–10°C. Značně jim vyhovují také několikastupňové teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Nesmí nikdy přeschnout.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

To vše je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a brzké zahájení kvetení. Také si pamatujte, že jasmín vyžaduje celoročně vzdušné a opravdu světlé stanoviště. To však musí být chráněno před ostrým jižním sluncem, které by citlivé listy jasmínu mohlo popálit. Během sezóny ho pak dvakrát ročně hnojte komplexním hnojivem určeným pro kvetení a pokud je to potřeba, vytvarujte ho nebo zastřihněte. Nic jiného pro svou spokojenost nepotřebuje.

Další rostliny vhodné do ložnice

Květy jasmínu nám mohou pomoci se uklidnit a lépe spát. Jiné rostliny však efektivně čistí vzduch a odstraňují z něj škodlivé látky, jako je například xylen, amoniak, toluen, benzen, formaldehyd a trichlorethylen. A o jaké jde? V tomto ohledu se skvěle uplatní lopatkovec (Spathiphyllum), zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), monstera skvostná (Monstera deliciosa) nebo šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), zvaná také potos nebo scindapsus.

Patří jasmín mezi vaše oblíbené pokojové rostliny nebo dáváte přednost jiným favoritům?

Pravý jasmín je někdy zaměňován s divoce rostoucím pustorylem. Zjistěte, jaké jsou mezi nimi rozdíly
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články