Lednici udrží v perfektní čistotě docela obyčejný kuchyňský pomocník – potravinová fólie

Lednici je možné udržet perfektně čistou díky použití obyčejné potravinářské fólie. Stačí si jen osvojit jeden šikovný trik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čistá lednice je velmi důležitá – pokud se v ní totiž kvůli nedostatečné údržbě pomnoží bakterie, může to zapříčinit kontaminaci uložených potravin. S tímto problémem vám však může pomoci potravinářská fólie.

Stačí jen obalit poličky

Stačí si ji vzít k ruce a obalit s ní všechny poličky nebo s ní vyložit šuplíky, do kterých ukládáte maso, ovoce nebo zeleninu. A máte hotovo. Pokud se později něco v lednici rozlije nebo pokud se na ní objeví nečistoty, bude čištění snadnější, protože není potřeba čistit celou polici, ale pouze fólii. A v případě potřeby jednoduše celý znečištěný kus fólie sejmete a použijete novou (dalším skvělým trikem je i vložení houbičky na nádobí).

Jak vyčistit lednici jednoduše

Než však fólii aplikujete poprvé, měli byste svou lednici perfektně vyčistit. A jak na to? Pokud je to možné, ledničku vypněte a vytáhněte ze zásuvky nebo ji nastavte na nejnižší stupeň. Toto je nutné, je-li její součástí mraznička a lednice nejde samostatně vypnout. Je vhodné ji také poněkud odstavit od stěny, abyste se dostali k zadní části.

Jak udržet lednici vždy perfektně čistou díky použití obyčejné fólie iZdroj fotografie: Depositphotos

Z lednice vyndejte všechny potraviny. Při této příležitosti je zkontrolujte, zda nejsou prošlé nebo zkažené. Potraviny uložte do chladna, třeba do chladícího boxu nebo do studené spíže. Rozdělané krabičky nebo tekuté potraviny v netěsnících nádobách obalte strečovou fólií nebo je vložte do igelitových sáčků.

Odstranění přihrádek a poliček a čištění

Vše vyjímací vyndejte z lednice a důkladně umyjte vodou se saponátem, případně s přídavkem octa, pokud byl v lednici zápach. Co lze, můžete umýt také v myčce. Pokud byla v zadní části lednice námraza, nechte ji povolit. Pomoci si můžete solným roztokem nebo průmyslovým odstraňovačem námrazy.

Není-li ale vrstva příliš silná, za chvíli roztaje sama, případně na ni chvíli foukejte teplý vzduch fénem. Lednici poté zevnitř důkladně umyjte vodou s přídavkem saponátu a ještě ji vytřete octem. Ten pohltí zápach i lednici vydezinfikuje. Nakonec interiér důkladně vysušte.

Jak udržet lednici vždy perfektně čistou díky použití obyčejné fólie iZdroj fotografie: Depositphotos

Vrácení přihrádek a poliček

Důkladně osušte také vyjímací části ledničky a poté je vraťte na jejich místo. V této fázi je můžete pokrýt právě vrstvou potravinářské fólie. Máte-li možnost jejich přestavění, zvažte, zda je nenastavit jinak a praktičtěji (při plné lednici se toto dělá hůře). Následovat by mělo i očištění exteriéru. Lednici omyjte i zvenčí (pokud máte přední část pokrytou magnetkami se vzkazy a poznámkami, je čas na jejich přetřídění a revizi). Ze zadní části odstraňte prach s pomocí vysavače a lednici přistavte ke zdi.

Uvedení do chodu

Lednici zapněte, nastavte nejnižší teplotu a nechte ji nachladit, pak teplotu zvyšte na obvyklý stupeň – posléze nastavte teplotu tak, jak potřebujete. Poslední krokem je vrácení potravin – potraviny vraťte do ledničky, přičemž ty s nejkratší dobou spotřeby dejte dopředu. Vyhnete se tak zbytečnému plýtvání díky tomu, že je nestihnete včas spotřebovat.

Jak používáte potravinářskou fólii v kuchyni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články