Dejte mšicím sbohem: K pochytání škůdců na zahradě stačí obyčejná plastová lahev

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a zbavte se škůdců na zahradě jednou provždy. Pomůže vám s mšicemi, mravenci i dalšími druhy. Vaše rostliny tak budou v bezpečí.

Mšice spolehlivě odežene mýdlová voda, už se nikdy nevrátí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi nejlepší činnosti léta rozhodně patří sklizeň čerstvých a šťavnatých plodů plných vitamínů a dalších prospěšných látek. Pokud se rozhodnete pro vlastní pěstování rostlin, zajistíte si přísun velkého množství ovoce a zeleniny jen za zlomek ceny, za kterou byste jej nakoupili v obchodech. Navíc přesně víte, jaká hnojiva a postřiky jste k výživě a ochraně plodin používali a vyhnete se tak i požívání nebezpečných chemikálií.

Ochraňte rostliny před škůdci

Aby byla vaše úroda co největší, musíte vysazené rostliny ochránit před různými nemocemi, houbovými chorobami, a především před útoky škůdců. Různé druhy vylézají v jinou denní dobu a živí se rozdílnými částmi rostlin. Pokud však problém nezačnete včas řešit, všechna vaše práce přijde nazmar a z vašich rostlin téměř nic nezbude.

Jak poznat útok mšic

Ve většině případů se mšice shlukují ve velkém množství na spodní straně listů nebo okolo stonků, ale milují i mladé výhonky. Mšice se živí rostlinnou šťávou, a rostliny proto v důsledku jejich napadení často ztrácí barvu a výrazně a rychle chřadnou. Můžete si například všimnout, že se změnila i struktura listů.

Past na hmyz z láhve

K výrobě této jednoduché pasti vám postačí pár plastových láhví, které natřete červenou nebo žlutou barvou. Jakmile barva zaschne, naneste na jejich povrch přírodní lepidlo (to seženete třeba ve zverimexu) a zavěste je mezi větve stromu nebo mezi rostliny v záhonu. Tam stačí do země zapíchnout větev nebo kolík a láhev na ni pověsit. Po pár dnech, kdy budou láhve plné hmyzu, je stačí vyměnit za nové. 

jak se zbavit mšic iZdroj fotografie: Freepik

Lepové desky proti škůdcům

K tomuto způsobu budete potřebovat jen pár kousků plastu. Nejprve je natřete výraznými barvami, a poté vyvrtejte otvor, pomocí kterého pak připravený předmět zavěsíte na vhodné místo. Opět naneste biologicky odbouratelné a netoxické lepidlo a umístěte mezi choulostivé a napadené rostliny. Tímto způsobem lze zrecyklovat staré plastové nádobí, CD nebo jiné nepoužívané předměty.

Jak si poradit se škůdci na stromě

Spousta druhů škodlivého hmyzu včetně mšic se pohybuje také na stromech. K jejich odstranění lze využít předešlé metody, ovšem nemusíte se bát přípravek nanést i přímo na kůru stromu. Za tímto účelem nejprve kmen omotejte potravinářskou fólií, a tu potřete lepidlem. Fólii můžete vynechat, pak ale lepidlo natřete přímo na kůru alespoň 30 cm nad zemí a vytvořte s jeho pomocí pás tlustý alespoň 15 cm. Jinak účinkovat nebude.

Jak na mšice v zahradě

Jak bojujete s mšicemi a dalšími škůdci v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články