Aby vás letos jahody příjemně překvapily svou velikostí a chutí, dopřejte jim správnou péči. Rozhodně se nevyplatí ji zanedbat.
Plíseň šedá je pro jahody obávaným protivníkem. Jde o všudypřítomný problém, který může rychle proměnit vaše jahodové sny v rozbředlé noční můry. Tradiční rada vždy spočívala v prevenci – pečlivém odstraňování poškozených nebo ohrožených listů a stonků, aby se zabránilo jejímu šíření. Ne vždy to však stačí.
Droždí proti plísni na jahodách
Na scénu proto přicházejí kvasinky, která na plíseň šedou umí vyzrát. S více než 10 miliardami mikroorganismů v jednom gramu, a především s všestranným druhem Saccharomyces cerevisiae, se stávají perfektním bojovníkem proti mnoha zákeřným patogenům.
Tonikum pro růst jahod
Kvasinky ovšem dělají víc než jen to, že bojují proti šedé plísni. Vytváří speciální mikroflóru, která rostlinám prospívá, působí jako aktivátor růstu a odpuzuje škůdce a choroby. Kvasinky, bohaté na vitaminy skupiny B, chrom, železo a další látky, podporují nejen růst a kvetení rostlin, ale také jejich celkové zdraví.
Vytvoření hnojiva na bázi kvasnic pro vaše jahody je jednoduché. Potřebujete pouze kvasnice, vodu a lžičku cukru. Postup spočívá v rozpuštění kvasinek v teplé vodě (ideálně kolem 30 °C) s trochou cukru, který nastartuje kvašení. Jakmile roztok vychladne, je zcela připravený k výživě vašich jahodníků. Stačí ho přecedit a použít jako postřik nebo zálivku na jahodové keříky (ideálně v množství 50 ml na jeden kus). Podle mých zkušeností to jako prevence stačí jednou týdně, v případě problémů ho pak aplikujte 2 až 3krát.
Výběr ideálního místa pro jahody
Plísní však můžete podle webu Pěstitelka předcházet i výběrem správného místa. Jahodám se daří v písčitohlinitých půdách bohatých na humus a živiny s neutrálním až mírně kyselým pH. Vyhněte se výsadbě do čistě písčitých půd, kde mohou mladé rostliny rychle vyschnout, nebo do těch jílovitých, které příliš dlouho zadržují vlhkost a mohou podle informací ze stránek BydlímeKvalitně vést k praskání plodů.
Správná půda je zkrátka a dobře prvním krokem k dosažení obřích jahod. A určitě nezapomínejte ani na správné mulčování, o kterém Chalupáři-Zahrádkáři informovali už dřív. Pomáhá totiž zadržovat vlhkost a chrání plody od přímého kontaktu s půdou (a tak předchází jejich rychlé degradaci). A pozor si dejte i na pravidelné odstraňování nových zelených šlahounů. Bez něj to totiž rozhodně nepůjde.