Lžička hřebíčku ke dveřím a mravenci se v domě už neukážou

Proti mravencům je možné použít celou řadu přírodních odpuzovačů. Jedním z nejoblíbenějších je docela obyčejné koření.

i Zdroj fotografie: FunkyMonkey MP / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mravenci nebývají v domě obvykle právě vítáni. A pokud už se jednou objeví, bývá velmi těžké se jich zbavit. Je tedy důležité zamezit tomu, aby k vám vůbec přišli. To dokáže jedno docela obyčejné koření. Stačí ho jen použít tím správným způsobem.

Jak se zbavit mravenců v domě

Chcete-li mravence odpudit, začněte používat domácí metody a zpočátku se zdržte chemických prostředků. Ne vždy jsou totiž tak neškodné, jak se na první pohled tváří – a hmyz si na ně navíc může časem zvyknout. Místo nich proti mravencům použijte jejich vlastní zbraně. Tento hmyz nesnáší určité vůně a hřebíček je jednou z nich. Vezměte toto koření a nasypte ho tam, kde se mravenci často vyskytují. Rychle si všimnete, že jejich počet každým dnem klesá. Další možností je použít mletý hřebíček.

Nasypte ho v blízkosti skříní, dveří a podél stezek mravenců, které dokážete na parapetech nebo kolo dveří či oken vysledovat. Dalším účinným odstrašujícím prostředkem je vytvoření speciálního spreje. Kuličky pepře umelte na mlýnku a přidejte 100 ml vody. Roztok důkladně promíchejte a nalijte do rozprašovače. Použijte tuto peprnou směs k postřiku okenních rámů, dveří, soklových lišt a dalších ploch, po kterých mravenci rádi cestují

Pomohou i preventivní opatření.

Jen hřebíček sám o sobě však nestačí. Je také třeba zabránit tomu, aby se mravenci k vám domů vůbec dostali. V kuchyni udržujte čistotu a hygienu. Mravence primárně láká jídlo, proto čistěte pracovní desky a nenechávejte potraviny na stole nebo na jiných snadno dostupných místech. Snažte se také ihned mýt špinavé nádobí. Pokud dlouho leží v dřezu, stává se pro mravence doslova pozvánkou.

Lžička hřebíčku ke dveřím iZdroj fotografie: Freepik
  • Ujistěte se také, že na podlaze nejsou žádné drobky nebo zbytky jídla. Podlahy důkladně zameťte a koberce pravidelně vysávejte.
  • Pravidelně vysypávejte odpadky, abyste zabránili výskytu zápachu, který může přitahovat mravence.
  • Zkontrolujte svůj domov, zda nemáte praskliny, mezery nebo otvory, kudy mohou mravenci vniknout. Utěsněte je tmelem nebo jinými vhodnými materiály, abyste jim zablokovali přístup.
  • Nádoby na potraviny udržujte těsně uzavřené, aby je mravenci nenašli.
  • Všechny povrchy otřete octem nebo citronovou šťávou. Tyto přírodní roztoky pomáhají odpuzovat mravence díky své silné vůni.

Dodržováním těchto tipů a používáním hřebíčku nebo pepřového spreje můžete účinně odradit mravence od vstupu do svého domova. Pamatujte, že je nezbytné provádět tyto činnosti stále – jakmile polevíte, pak se tento invazivní hmyz ihned vrátí.

Lístky máty iZdroj fotografie: Pixabay

Rostliny, které mravence odpudí

Jak vyhnat tento hmyz z terasy nebo balkónu? Třeba tím, že do truhlíků zasadíte vhodné rostliny.

  • Máta peprná: Můžete použít čerstvé lístky máty peprné nebo esenciální olej z máty.
  • Mravenci nejsou příliš nadšení ani z vůně skořice.
  • Citronella je známá svou odpudivou vůní, kterou hmyz nesnáší. Musíte však použít esenciální olej.
  • Levandule má na některé druhy mravenců také odpudivý účinek.
  • Pro mravence je nepříjemná i vůně eukalyptu.

Bojujete spíše s jinými škůdci? Pak vyzkoušejte třeba přírodní odpuzovače na krtky.

Jak proti tomuto nežádoucímu hmyzu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články