Mandelinky nepřiletí k bramborám ani na 5 metrů, nesnesou postřik z vratiče

Pokud vás také trápí nálety mandelinek na vaše bramborová pole, připravte si postřik z jedné obyčejné hořké bylinky.

Vratič obecný se vyplatí dát do spíže, vyžene z ní moly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), mezi zahrádkáři také známá pod lidovými jmény koloradský brouk nebo americký brouk, představuje významný problém pro ty, kteří se na svých pozemcích věnují pěstování zeleniny. Tradiční metody boje proti tomuto škůdci totiž často přinášejí jen malé výsledky, protože brouci rychle najdou způsoby, jak přežít i ty nejbrutálnější chemické útoky. Málo známý recept však vaši zahradu ochrání i bez použití chemických prostředků.

Vratič mandelinky spolehlivě odpudí

V boji proti těmto škůdcům lze použít nálev z vratiče obecného (Tanacetum vulgare). Tato bylina má silné a štiplavé aroma, které tito brouci nemají rádi. Připravíte ho tak, že si nasbíráte hrst stonků vratiče a namočíte je do vody (nejlépe té dešťové). Na každý litr vody použijte přibližně 200 až 300 gramů vratiče. Poté vše zahřejte na sporáku.

Po dosažení bodu varu vařte vratič asi 15 minut. Po vychladnutí nálev sceďte a vzniklý roztok použijte následujícím způsobem: na každých 10 litrů vody přidejte 250 až 300 ml nálevu. Roztok dobře promíchejte a postříkejte jím rostliny, které chcete chránit. Použití roztoku tímto způsobem účinně ochrání váš pozemek před mandelinkami opravdu spolehlivě. A proti obávaným mšicím můžete použít postřik s pálivou paprikou.

Pomůže i intenzivnější aplikace

Pokud se na vašem pozemku již mandelinky přemnožily, pak doporučujeme aplikovat nálev z vratiče vícekrát s dvou až třídenním odstupem – jedině tak u něj může být dosaženo maximální účinnosti. Při provádění postřiku by mělo panovat bezvětří a objevit by se neměl ani déšť (při intenzivnějších srážkách budete muset postřik nanést znovu). Použitím nálevu z vratiče si můžete být jisti, že vaše rostliny budou chráněny a nic vám nezkazí úrodu.

Mandelinky udrží v bezpečné vzdálenosti od brambor postřik z vratiče iZdroj fotografie: Pixabay

Proč používat nálev z vratiče

Aplikace toho nevšedního prostředku přináší hned několik výhod. Zaprvé se jedná o přírodní a ekologické řešení, díky němuž není třeba používat agresivní chemické látky, které mohou škodit užitečnému hmyzu a narušovat ekosystém. Za druhé se jedná o cenově dostupnou a snadno dosažitelnou metodu, protože vratič je běžná bylina, která se vyskytuje doslova na každé mezi. A konečně, nálev nejenže odpuzuje mandelinky, ale působí také jako odstrašující prostředek na ostatní škůdce, díky čemuž poskytuje vašim plodinám celkovou ochranu.

Co byste ještě měli vědět

Myslete však na to, že ačkoli je nálev z vratiče proti mandelinkám bramborovým velmi účinný, měl by být používán s opatrností. Vratič totiž obsahuje sloučeniny, které mohou být při požití většího množství pro člověka a zvířata toxické. Proto je nezbytné s ním zacházet opatrně a vyhnout se kontaktu s očima nebo dokonce požití. Mohl by vám totiž způsobit velmi nepříjemné zažívací potíže (a totéž platí o pro vaše mazlíčky). Nálev, který nespotřebujete, můžete vylít do kompostu – delší skladování nedoporučujeme, ztrácí totiž svou účinnost.

Jak proti mandelinkám na bramborovém poli bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články