Odstranění mastné skvrny z oblečení bez praní. Mastek zařídí jejich zmizení beze stopy

Skvrny od oleje nebo jiné mastnoty na oblečení bývají pohromou. Pokud si však k ruce vezmete šikovného pomocníka, rychle samy zmizí.

i Zdroj fotografie: Daniel Case / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud si nevíte rady se znečištěným oblečeným poznamenaným mastnými skvrnami, vezměte si k ruce jednoho šikovného pomocníka. Stačí ho jen nasypat na skvrny a nechat několik hodin působit. Pokud vše uděláte správně, nebude vás mastnota už nikdy obtěžovat – však to velmi brzy zjistíte sami.

Mastek pomůže na všechny skvrny

Minerál jménem mastek má chemický vzorec Mg3Si4O10(OH)2 a svůj název dostal podle toho, že je a omak opravdu přirozeně mastný. Nic víc si o něm však většina z nás z hodin chemie nezapamatovala. To je ovšem škoda, protože sám umí mastnotu skvěle odstranit – stačí ho jen použít tím správným způsobem.

Mastek stačí nasypat na skvrnu

Pokud se snažíte z textilu odstranit jakékoli mastné skvrny, bohatě vám postačí, když mastek rozemelete na jemný prášek (případně je možné ho už takto koupit) a nasypete na skvrnu. Po několika hodinách ho stačí oprášit a oblečení vyprat jako obvykle. Po mastné skvrně nebude ani památky.

Účinný postup pro odstranění mastnoty

Pokud však mastek sám o sobě nebude dostatečně silný, musíte se pokusit o odstranění skvrny ještě jednou, a to následujícím prověřeným způsobem. Na skvrnu nakapejte trochou tekutého pracího prostředku nebo prostředku na nádobí a nechte ho působit asi 15 minut. Poté oblečení vyperte v pračce běžných způsobem. Pokud je ovšem skvrna už zaschlá, je vhodné ji nejdříve namočit do horké vody s tekutým pracím prostředkem nebo s roztokem soli a octa asi na 30 minut. Teprve poté oblečení propláchněte a vyperte v pračce.

Skvrna a odstranění mastkem iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se skvrna neodstraní ani tentokrát, nevzdávejte to a vše zopakujte ještě jednou. Naneste trochu tekutého detergentu nebo prostředku na nádobí přímo na skvrnu a nechte ho působit asi 30 minut. Poté vše opět vyperte. Je-li skvrna velmi odolná, zkuste ji ošetřit technickým benzínem. Naneste ho na skvrnu, nechte působit asi 5 minut a poté oblečení vyperte. Poslední možností je pak odstraňovač skvrn. Je tak třeba si uvědomit, že mastné skvrny mohou být velmi odolné a někdy je tak třeba pro jejich odstranění použít více než jeden způsob.

Bělení prádla citronovou šťávou

Ovšem i když se odstranění skvrny podaří beze zbytku, může být u světlého oblečení třeba celý kus také vybělit. I v tom vám ovšem pomohou domácí metody – například citronová šťáva. Jak ji použít?

  • Nalijte asi 1/2 šálku citronové šťávy do bubnu pračky a vložte prádlo.
  • Pokud máte velmi zašpiněné oblečení, můžete ho namočit v roztoku citronové šťávy a vody (smíchejte asi 1/4 šálku citronové šťávy s asi 4 litry vody) a nechat namočené alespoň 30 minut.
  • Po doprání nechte prádlo vyschnout pokud na slunci. Sluneční paprsky také pomohou zvýšit bělící účinky citronové šťávy.

Jak se s odolnými skvrnami a zašedlým prádlem potýkáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články