Matrace bude čistá jako dřív, stačí použít jedlou sodu

Jedlá soda není jen skvělým pomocníkem v kuchyni – pomůže vám i v ložnici, kde vyčistí skvrny a postará se o vysokou úroveň hygieny.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Důležitost dodržování správné spánkové hygieny hluboce rezonuje s celkovou kvalitou našeho života. Kromě samotné délky spánku je kvalitní spánek nedílnou součástí naší pohody. Odborníci doporučují minimálně 8 hodin spánku každou noc s doporučenou dobou usnutí mezi 22:00 a 24:00 hodinou. Kvalitnímu spánku napomáhá tmavé, chladné a čisté prostředí.

Jak se starat o ložnici

Z hlediska hygieny je navíc nezbytné pravidelně měnit ložní prádlo, ideálně každé dva týdny. Doporučuje se ho prát při teplotě minimálně 60 °C, protože jedině tak se účinně likvidují všechny patogenní zárodky, roztoči a bakterie. Ale co matrace? Dermatologové ji doporučují čistit dvakrát ročně. Nejúčinnější je použití parního čističe, který účinně odstraňuje bakterie a roztoče. Páru naneste na povrch matrace a nechte ji 15 minut působit.

Místo páry použijte sodu

Ale co dělat, když parní čistič doma nemáte? Naštěstí existuje i levná, ale přesto velmi účinná metoda dezinfekce matrace. Podle webu Deník stačí posypat její povrch 100 g jedlé sody, jemně ji vetřít a nechat 15 až 60 minut působit. Poté zbytky jedlé sody vysajte pomocí nástavce na vysavač (pozor na zanesení motoru).

Jedlá soda nejen dezinfikuje, ale také přírodně osvěžuje a bělí potah vaší matrace, jak informuje web Dům&Zahrada. Podobný postup doporučovali Chalupáři-Zahrádkáři už dříve. Na zažloutlé skvrny se vám zase může hodit borax.

Když kamarádka sypala na matraci jedlou sodu, měla jsem ji za blázna. To, co tento sypký zázrak dokáže, nakonec donutí každého udělat to samé

Pomůže i pěna na holení

Další hack nejen omlazuje matraci, ale také obnovuje její původní barvu. Budete potřebovat jen pěnu na holení. Jak na to? Po vyčištění matrace jedlou sodou ještě jako bonus jemně vetřete do jejího povrchu malé množství pěny na holení. Nechte ji zcela zaschnout a poté vyčistěte běžným způsobem. Uvidíte, že matrace bude zase vypadat jako nová. A vyzkoušet můžete i vytvoření čisticího roztoku pomocí jedlé sody a esenciálního oleje podle receptu naší čtenářky Magdaleny K. z Rejvízu. Je také velmi jednoduchý.

Udržet matraci v perfektním stavu není vždy tak jednoduchý úkol, jak to může na první pohled vypadat – skvělým pomocníkem je soda. iZdroj fotografie: Depositphotos
Udržet matraci v perfektním stavu není vždy tak jednoduchý úkol, jak to může na první pohled vypadat – skvělým pomocníkem je soda

„Nasypte šálek jedlé sody do uzavíratelné nádoby a přidejte 5 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Skvělé jsou uklidňující vůně jako levandule, heřmánek, cedrové dřevo nebo geranium, které podporují klidný spánek. Sklenici dobře protřepejte, aby se směs rovnoměrně rozprostřela a s pomocí jemného sítka s ní rovnoměrně posypte matraci. Po pár minutách vše vysajte.“ Já tento postup také vyzkoušela a matrace poté příjemně voněla. Dříve jsem používala naředěný tea tree olej, ale ten nevoní zrovna příjemně – tohle je za mě rozhodně lepší varianta.

Jak se o čistotu a svěžest své ložnice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články