Když kamarádka sypala na matraci jedlou sodu, měla jsem ji za blázna. To, co tento sypký zázrak dokáže, nakonec donutí každého udělat to samé

Investice do kvalitní matrace je v každé domácnosti něčím, co byste neměli podceňovat. Neobejde se však i bez správné péče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelnou péčí o matrace se můžete oprostit od mnoha problémů. Nejenom, že je při tom zbavíte možných plísní a dalších nečistot, ale také roztočů nebo usazeného mazu. V ložnici si tak vytvoříte mnohem přívětivější prostředí.

Soda zaručí ničím nerušený spánek

Aby si vaše matrace i po několika letech od nákupu udržovala své ceněné vlastnosti, měli byste se o ni řádně starat. Pokud je to jen trochu možné, vyčistěte ji při každém převlékání povlečení s pomocí obyčejného vysavače (použijte nástavec určený pro vysávání) a nechte ji pořádně vyvětrat. Ovšem na hluboko zažrané nečistoty je toto řešení bohužel krátké. Čas od času se vyplatí použít parní čistič, ovšem pokud ho doma nemáte, můžete ho nahradit mnohem levnějším pomocníkem.

A tím je jedlá soda. Matrace jí jednoduše posypte a následně ji vkartáčujte dovnitř. Po 15 minutách je vysajte a uvidíte, že spolu se sodou odejdou i veškeré nečistoty a škodlivé patogeny. Pokud ovšem potřebujete vyčistit opravdu špinavou matraci, můžete ji ještě předtím postříkat peroxidem vodíku, který rozloží veškeré bílkoviny (například zbytky kůže), a teprve poté na matrace použít jedlou sodu. Celý postup bude ještě účinnější.

Co byste měli vědět

Tento postup skvěle funguje i u čalouněného nábytku, například v kuchyni nebo v obývacím pokoji. Jednoduše veškeré čalounění posypte jedlou sodou a nechte ji působit přes noc. Druhý den ráno poté vše jen opravdu dobře vysajte a máte hotovo. Žádný další čistič nebudete potřebovat. Na skvrny „přírodního původu“ (tedy například na skvrny od krve), také nikdy nepoužívejte teplou nebo dokonce horkou vodu. Do podkladu by se totiž mohly spíše zafixovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na skvrny od potu

Může se vám také stát, že z matrace sice skvěle vyčistíte skvrnu, ale na jejích okrajích poté zůstanou nažloutlé skvrny od vody nebo dokonce skvrny od potu. V takovém případě vám skvěle pomůže bílý ocet, který stačí na skvrny rozprášit a nechat chvíli působit. Čistič s alkoholem ve spreji funguje také velmi dobře.

Jednoduše alkohol nastříkejte, nechte zaschnout, a nakonec na znečištěná místa na matraci naneste sodu. Vše pak nechte několik hodin působit a nakonec jednoduše vysajte. Ale pozor – vždy jen obyčejným vysavačem. Jedlá soda totiž ucpává a ničí HEPA filtry, používané například při alergii.

Zvratky od koček a psů

Pokud se vám na matraci nebo na koberec pozvrací váš zvířecí miláček, pak zvolte jiný postup. Nejdříve si vezměte k ruce šampon na koberce a skvrnu začistěte. Poté ji posypte kukuřičným škrobem a nechte ji přes noc uschnout. Nakonec vše co nejlépe vysajte a místo znovu umyjte šamponem. Opakujte podle potřeby, pokud je to nutné. Celý cyklus pak dokončete šamponem na koberce.

Jak na skvrny od potu nebo zvratky od koček a psů na matraci. Pomůže vám jedlá soda

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění domácích textilií?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články