Potravinoví moli se rychle množí, jejich včasné odhalení je proto klíčové. Mnohdy se však ukrývají na místech, kde byste je nečekali.
Vaše spíž je pro potravinové moly místem číslo jedna. Proč? Je to pro ně opravdu luxusně vybavený bufet plný suchého zboží. Nejvíc jim chutná mouka, rýže, těstoviny, obiloviny a ořechy a semena. Ovšem mnohdy se vyskytují i na místech, kde byste je nečekali.
Ukrývat se mohou na nečekaných místech
„Moli předvádějí svou vynalézavost tím, že rozšiřují své působiště i mimo tradiční zdroje potravy. Mohou tedy například kontaminovat suché krmivo pro domácí mazlíčky, otevřené pytle s ptačím zobem nebo dokonce dekorativní sušené květiny. Navíc bývají tyto nepotravinové položky jako potenciální zdroje potravy molů často přehlíženy,“ píše web DrKiligans.
Pozor na prostor za skříněmi
Dalším místem, kde se mohou tito škůdci ukrývat, jsou všechny škvíry a mezery za kuchyňskou linkou nebo skříňkami. Jen si vzpomeňte, jak často vám tam padají nejrůznější drobky – a právě ty jsou pro ně jako nebeská mana. Navíc se tyto prostory uklízí jen obtížně. Abyste tomuto scénáři zabránili, snažte se všechny mezery zakrýt například lištou.
Nejen potraviny, ale i nádoby
Dalším místem, kde mohou vajíčka molů přežít, jsou podle stránek Moth-Prevention různé obaly na potraviny. „Opakovaně použitelné nádoby na potraviny vypláchněte, vydezinfikujte a poté důkladně umyjte, buď opatrně ručně, nebo při co nejteplejším programu v myčce,“ radí. A dodává: „Toto je zásadní krok k vymýcení molů, který nesmíte opomenout. Vajíčka těchto škůdců jsou malinká a lidské oko je snadno přehlédne!“
Bobkový list se nehodí jen proti molům: Uplatní se výborně v kuchyni, ale i v lékárničce
Přírodní repelenty proti molům
S veskrze přírodní ochranou proti těmto škůdcům nám poradila paní Jana N. z Rožnova pod Radhoštěm. „Do rohů skříní nasypte bobkové listy, hřebíček nebo sušené slupky citrusových plodů. Tyto vůně jsou pro moly nepříjemné, ale pro člověka neškodné. Nemusíte se tedy bát, že by vám jídlo vonělo něčím nehezkým.“