Mléko není jen potravina, ale skvělé hnojivo: Pomůže rajčatům, okurkám i ovocným stromům

Zalévání mlékem má své důvody. Obsahuje řadu prospěšných látek, chrání rostliny před plísní a pomáhá jim vstřebávat živiny.

Síť pro okurky i Zdroj fotografie: Uživatel Tomwsulcer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Světlo, pravidelná zálivka a hnojení, to je základ pro to, aby rostliny prospívaly, a to nejen ty na užitných záhonech. I pokojové a okrasné rostliny občas potřebují dodat živiny, aby vás mohly těšit svými zdravými listy a krásnými květy, jak píše web Interia. V posledních letech se začal rozmáhat trend v používání mléka jako zálivky. I když to zní zvláštně, má to svou logiku. Které rostliny mléčnou zálivku milují a proč je tak prospěšná?

Obsahuje výživné prvky

Mléko obsahuje několik základních živin, které prospívají i rostlinám. Je bohatým zdrojem vápníku, jenž hraje klíčovou roli při vývoji pevných buněčných stěn u rostlin. Vápník dále pomáhá zvyšovat odolnost rostlin proti chorobám. Mléko také obsahuje prospěšné proteiny, vitamíny a cukry, které podporují rostlinu v lepším růstu. Prospívá podle webu iReceptář především užitkovým plodinám – tedy od plodové zeleniny (jako jsou třeba okurky a rajčata), až po ovocné stromy.

Kolosální úrodu okurek v roce 2023 zařídí zálivka z kefíru a syrovátky

Působí jako přírodní fungicid

Mléko má protiplísňové vlastnosti, které chrání rostliny před nemocemi způsobenými houbami. Obsažené proteiny vytvářejí na listech ochrannou vrstvu, jež slouží jako bariéra proti škodlivým patogenům. Postřik mlékem na listy rostlin může pomoci předcházet onemocněním, jako je padlí, černá skvrnitost a rez. Cukry zase napomáhají rostlině k lepšímu vstřebávání živin.

Syrovátka v sobě obsahuje mnoho cenných živin a dokáže tak vrátit úrodnost i opravdu vyčerpané půdě iZdroj fotografie: Depositphotos
Mléko v sobě obsahuje mnoho cenných živin a dokáže tak vrátit úrodnost i opravdu vyčerpané půdě

Jak připravit mléčnou zálivku

Ideálně použijte čerstvé plnotučné mléko, které obsahuje nejvíce živin. Co se týče koncentrace, ta závisí na druhu zalévané rostliny. Zatímco stromky snesou silnější koncentraci, rostliny v květináčích by měly dostávat velmi zředěnou zálivku. Začněte proto na poměru 1 : 5 nebo 1 : 10 u rostlin v květináči. Tedy do litru vody vmíchejte 100 ml mléka. Nic víc není třeba, jak jsem se sama přesvědčila. Chalupáři-Zahrádkáři již dříve psali i o hnojení kurkumou.

Jaká přírodní hnojiva používáte na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články