Kolosální úrodu okurek v roce 2023 zařídí zálivka z kefíru a syrovátky

Opravdu bohatou úrodu okurek vám zajistí tato výživná zálivka z kefíru a syrovátky. Po ní okurky porostou jako divé. V létě pak budete moci sklízet velké a šťavnaté plody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nic nechutná tak dobře, jako zelenina a ovoce vypěstované na vlastní zahrádce. Aby byla vaše úroda co největší, musíte však svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. S tím vám pomůže také hnojení vhodnými přípravky, kterými stimulujete růst rostlin a podpoříte jejich imunitní systém. Vaše okurky tak budou mnohem zdravější a vitálnější.

Jak správně pěstovat okurky

Ze všeho nejdůležitější je dopřát těmto plodinám dostatek světla a tepla. Z toho důvodu je jejich pěstování nejjednodušší právě ve skleníku, kde jsou mnohem menší výkyvy teplot, a navíc v něm panuje vyšší vlhkost. Ani zde však nemůžete nechat tyto rostliny ladem. Abyste si mohli vychutnat opravdu bohatou a chutnou sklizeň, potřebují téměř každý den vaší péči.

Na co si dát při pěstování okurek pozor

Zaměřte se na úrodnost a strukturu půdy, která by měla obsahovat zastoupení všech potřebných živin a dobře propouštět vzduch i vodu. Jedině tak budou kořeny dobře vyživeny a přebytečná voda bude moci snadno odtékat. Dalším důležitým krokem je ochrana rostlin před nemocemi a plísněmi. Ani jejich pěstování ve skleníku zcela nezamezí útokům škůdců, kterých se musíte zbavit ihned ve chvíli, kdy je objevíte.

Proč je důležité hnojit okurky

Postupem času se volně vyskytující zásoby živin v půdě vyčerpávají a vlivem velkého množství okurek na jednom místě se nestíhají tak rychle doplnit. Jejich nedostatek ale může zapříčinit zpomalení růstu rostlin nebo úplné zastavení. Některé druhy začínají strádáním chřadnout, oslabuje se jejich imunitní systém a plodí jen ve velmi malém a omezeném množství. Tomu všemu předejdete pravidelným používáním vhodných hnojiv.

hnojení okurek iZdroj fotografie: Freepik

Čím hnojit okurky

Nemusíte nutně utrácet za drahé přípravky plné nebezpečné chemie a toxických látek. Výživné směsi si velmi snadno připravíte také ze surovin ze své domácnosti. Skvěle vám k hnojení okurek poslouží například kefír nebo syrovátka. Bakterie mléčného kvašení velmi pozitivně působí na rostliny a fungují i při nízkých teplotách, kdy je většina živin pro rostliny těžko vstřebatelná.

Jak hnojit okurky syrovátkou

Pro výrobu této extra výživné směsi budete potřebovat jen jeden hrnek kefíru nebo syrovátky a 10 litru vody. Obě suroviny důkladně promíchejte a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Jakmile máte hotovo, můžete roztok ihned použít k aplikaci. Hnojivo nastříkejte na listy rostlin i okolní půdu. Zbylé množství použijte k zálivce paprik, rajčat nebo cuket. I těm totiž skvěle prospívá.

Jak pěstovat okurky nakládačky ze semen

Čím hnojíte okurky v červenci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články