Hnůj je dávno pasé, hravě ho nahradí rýže s kurkumou

Vyžijte letos své rostliny vším potřebným tak trochu jinak. Pomůže osvědčená kombinace dvou tak trochu netradičních surovin.

Hnůj je dávno pasé, hravě ho nahradí rýže s obyčejnou kurkumou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S rostoucím důrazem na ekologické a ekologicky šetrné postupy zahrádkáři neustále hledají inovativní řešení, jak pečovat o půdu a rostliny. Pro ty, kteří nemají přístup k tradičnímu hnojivu, existuje ve spíži překvapivá, ale velmi účinná alternativa: směs rýže, kurkumy, mořské soli a nečekané přísady – vlašských ořechů. Mimochodem, rýži jako takovou doporučuje například i známý magazín Pěstujme.

Složky alternativního hnojiva

Rýže je základem kuchyní po celém světě a ve své syrové podobě je při využití na zahradě pokladnicí živin. Škroby uvolňované rýží působí jako zdroj potravy pro užitečné mikroorganismy v půdě a podporují jejich růst a činnost, jak informuje web InStory. A skvěle jí sekunduje i kurkuma. Její protiplísňové a antibakteriální vlastnosti mohou pomoci chránit rostliny před patogeny a chorobami.

Proč přidávat kurkumu k sazenicím během jejich výsadby

Ochraňte rostliny před škůdci: Efektivním insekticidem je lžička kurkumy

Mořská sůl pak může v umírněném množství dodávat půdě stopové minerály, které jsou nezbytné pro optimální růst rostlin. Je však nutné ji používat střídmě, aby se předešlo problémům se zasolením půdy. Vlašské ořechy pak dodávají rostlinám další organické látky.

Výroba hnojiva: Průvodce krok za krokem

V nádobě smíchejte tři hrsti rýže, jednu lžičku kurkumy, půl lžičky mořské soli a hrst vlašských ořechů. Pak přidejte dva litry vody, směs dobře promíchejte a poté ji rozmixujte, aby se ingredience důkladně spojily. Rozmixovanou směs propasírujte přes síto, abyste oddělili tekuté hnojivo od pevných zbytků.

Aby se vašim pokojovým rostlinám vždy co nejlépe dařilo, musíte se o ně právě teď dobře postarat – důležitá je například zálivka iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám vždy co nejlépe dařilo, musíte se o ně právě teď dobře postarat – důležité je třeba hnojení

Před výsevem semen nebo výsadbou zavlažte půdu připravenou směsí. Necháte-li půdu vstřebat tento roztok bohatý na živiny, vytvoříte pevný základ pro růst rostlin. Ovšem rýžová voda může sloužit jako hnojivo i sama o sobě. Díky mírně zásaditému pH totiž zlepšuje zdraví půdy. Takto vybalancované pěstební prostředí poté podporuje lepší vstřebávání živin rostlinami a poskytuje jim i ochranu proti škůdcům a chorobám. Více o ní psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku. I já ji ráda používám. Nestojí moc a hnojí skvěle.

Jaká přírodní hnojiva máte v oblibě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články