Ochraňte rostliny před škůdci: Efektivním insekticidem je lžička kurkumy

Pokud vaši zahradu napadly mšice, molice, svilušky nebo třeba mravenci, můžete si s nimi poradit díky exotickému koření.

Proč přidávat kurkumu k sazenicím během jejich výsadby i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Říká se jí také indický šafrán, omezené zlato nebo zlatá bohyně. To, že jí mnoho národů dalo své vlastní jméno, svědčí o její důležitosti už od pradávna. Kurkumu asi znáte spíše jako koření, případně se pro své pozitivní účinky na zdraví používá i v léčitelství – ovšem to, že se dá použít i jako přírodní insekticid a fungicid na rostliny, již tolik známo není. Přesto velmi dobře funguje. Musíte jen dodržovat osvědčený postup a dopřát jí čas – ten ke svému působení potřebuje ze všeho nejvíce. Jako bonus pak vaši zahradu i skvěle vyživí.

Co je kurkuma

Kurkumový prášek se připravuje rozemletím oddenků rostliny kurkumovníku. Má nádhernou žlutooranžovou barvu typickou pro koření kari, kterého je podstatnou součástí. Kari je jedním z hlavních koření indické, thajské, indonéské a čínské kuchyně. Kurkuma se ale v kulinářství používá i samotná. Patří mezi zahřívací koření, a tak ji oceníte zejména v zimních polévkách i jiných jídlech, bývá ale i součástí čajů.

V neposlední řadě ji najdete v mnoha pokrmech, cukrovinkách a podobně jako přírodní barvivo. V léčitelství se používá jako silné antiseptikum, podporuje imunitu, dále léčí bolavé klouby, přispívá k očistě jater a ozdravuje kardiovaskulární systém. A jak může být užitečná rostlinám? Uvidíte, že může nahradit spoustu drahých průmyslových přípravků na jejich ošetřování.

Ochrana před škůdci a nemocemi

V době, kdy rostlina kvete a plodí, je omezený výběr chemických postřiků proti chorobám i škůdcům. Co však dělat, když jsou rostliny napadené? Zkuste použít levný, zdraví neškodný, ale velmi účinný prostředek z říše koření. Kurkuma je přírodní antiseptikum díky aktivní složce kurkuminu. Také obsahuje velké množství antioxidantů, takže rostlinám dodá větší imunitu a jsou odolnější vůči chorobám. Navíc odpuzuje hmyzí škůdce. Kurkuma tedy může působit jako fungicid i insekticid. Je několik způsobů, jak kurkumu na zahrádce využít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postřik kurkumovým roztokem

Dvě polévkové lžíce kurkumy rozpusťte nejprve v troše vody a poté doplňte vodu do objemu 8 litrů. Tímto roztokem pak pravidelně stříkejte rostliny. Pomůže proti chorobám i hmyzím škůdcům.

Pokud chcete použít kurkumu jako přírodní pesticid, do 4 litrů vody vsypte 1 polévkovou lžíci kurkumy a přidejte 1 lžíci organického detergentu. Rostliny výsledným roztokem postříkejte.

Posyp kurkumovým práškem

Proti mravencům a jiným škůdcům posypte jednoduše kurkumovým práškem okolí rostliny. Pokud už je rostlina napadená, lze prášek aplikovat přímo na listy.

Jak na mšice iZdroj fotografie: Depositphotos

Pasta na ochranu poškozených míst

Na regeneraci rostliny po štěpování nebo roubování naneste malé množství pasty z kurkumy smíchané s vodou na poškozené místo.

Směs na rychlé zakořenění

Do půdy pro nové sazenice nebo řízky přimíchejte trochu kurkumy, napomůže rychlejšímu zakořenění. Mimochodem – dalším skvělým prostředkem pro zahradu je i přeslička rolní – obsahuje totiž velké množství živin.

Jaké přírodní prostředky používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články