Mokré boty uschnou už za 20 minut, místo sušičky pomůže obyčejná sůl a rýže

Rýži, sůl i novinový papír má každý po ruce. Jedná se o skvělé produkty, které využijete v rámci šetrného schnutí obuvi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nohy v teple – to je krédo za každého chladnějšího počasí. Já osobně nesnáším pocit vlhka v obuvi, i když se tomu v některých případech samozřejmě nedá úplně vyhnout. Je ovšem pravda, že vlhká, či snad úplně mokrá obuv nepřidává vašemu zdraví. Naopak, jedná se o jednu z nejčastějších příčin nachlazení. O boty je nutné se starat. Víte ale, jak na to, abyste neporušili vzhled a funkčnost vaší obuvi? Zkuste to moderně i podle rad našich babiček!

Dejte šanci soli a rýži

Sůl nad zlato. Už paní Božena Němcová věděla, o čem mluví v jedné z klasických pohádek, kterou zná snad každý. Sůl opravdu nejen že dokonale ochutí každý pokrm, má ale mnoho dalšího využití v domácnosti. Její hlavní výsadou je to, že výtečně pohlcuje vlhkost a lze ji tak používat například i jako domácí odvlhčovač v případě, že vás trápí nadměrná vlhkost v domácnosti, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Stejnou službu ale prokáže i v případě vlhké obuvi. Stačí dát sáček se solí či rýží do mokré obuvi a ten už se o vše postará. Důležité ale je nechat je volně schnout v dobře větrané a teplé místnosti. Při schnutí obuvi se rozhodně vyhněte veškerým přímým zdrojům tepla, jako je například radiátor či přímé slunce. Ty mohou boty kvalitativně značně narušit. „Já vždy boty suším na parapetu nad radiátorem, mám s tím ty nejlepší zkušenosti. Už jsem takhle jedny boty zničila, když jsem je dala přímo na radiátor,“ říká paní Jolana S. z Příbrami.

Starý novinový papír schraňujte, v zimě jej oceníte

Další možností je použít starý novinový papír. I ten má výbornou schopnost absorbovat přebytečnou vlhkost, říká web Dům&Zahrada. Noviny je ovšem potřeba velmi často měnit a to obzvláště zpočátku, kdy jsou boty hodně mokré.

Osoba čte noviny iZdroj fotografie: Piqsels
Novinový papír výtečně pohlcuje vlhkost, jen je třeba jej obměňovat

Novinový papír ale rozhodně nevyhazujte, kromě sušení bot totiž najde uplatnění také v létě na zahradě, kde poslouží jako velmi levná a účinná ochrana před plevelem a škůdci, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Využijte moderní způsoby

Dáváte-li přednost rychlejšímu řešení, je na trhu k dostání spousta možností, kterých můžete využít. Web ProŽeny například doporučuje použít speciální fén na boty, který zároveň můžete použít i na mokré části oblečení. Jeho výhodou je skladnost a efektivita sušení. Velmi účinné jsou také elektrické vysoušeče, které oceníte i v případě lyžařských bot. Jejich pořizovací cena je poměrně nízká a prokáží velkou službu.

Jak sušíte vlhké boty vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články