Plíseň a zápach zmizí lusknutím prstů: Pomůže čajový sáček a sůl

Aby se vám doma nehromadila vlhkost, nemusíte vždy sahat po profesionálních odvlhčovačích. Vystačíte si i s domácím metodami.

Je důležité mít na paměti, že tento proces funguje nejlépe na tmavých podlahách, a to zejména u dřevěných a keramických dlaždic. Na těch světlých se tato aplikace spíše nedoporučuje, protože silný čaj může dřevo nebo dlaždice nehezky ztmavit. Ti z toho důvodu doporučujeme nejdříve vyzkoušet tento nápad nejdříve na nějakém nenápadném místě před tím, než se ho rozhodně použit na větší skvrny na podlaze. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlhkost je v mnoha domácnostech často přetrvávajícím problémem, který vede k nepříjemnému zápachu a nežádoucímu růstu plísní. Proto se vyplatí si vyrobit domácí přírodní odvlhčovač, který vlhkost účinně eliminuje a zlepšuje tak prostředí ve vaší domácnosti.

Jak na přírodní odvlhčovač

K vytvoření vlastního přírodního odvlhčovače vzduchu je zapotřebí jen několik základních komponentů, které se pravděpodobně nacházejí ve vašich kuchyňských skříňkách nebo spíži. Zde je popis toho, co budete potřebovat:

  • 3 aromatické čajové sáčky
  • 500 g hrubé soli
  • Dvě skleněné nádoby
  • Dva kusy látky
  • Esenciální olej podle vlastního výběru

Začněte tím, že do každé skleněné nádoby nasypete 250 g soli. Poté opatrně rozřízněte vršky čajových sáčků a do každé sklenice se solí nasypte množství odpovídající jednomu a půl čajovému sáčku. Nakonec přísady důkladně promíchejte a do každé nádoby přidejte 5 kapek vámi zvoleného esenciálního oleje. Poté ustřihněte dva čtverce látky.

Pomocí gumiček připevněte tento textil ke sklenicím, poté je uzavřete víčky a uložte na 3 dny na chladné místo, například do lednice. Nezapomeňte s nimi občas zatřepat, aby se přísady účinně promíchaly. Po uplynutí této doby je váš odvlhčovač připraven k použití. Bude fungovat opravdu dlouho, ale pokud sůl časem zvlhne, bude nutné ji vyměnit, takže vždy mějte nějaký ten sáček v zásobě – rozhodně se vám to vyplatí.

Do lednice se vyplatí dávat houbičku na nádobí: Skvěle pohltí vlhkost a zachrání tak potraviny před plísní

Kam umístit přírodní odvlhčovače

Začněte tím, že sklenice otevřete a umístíte je do míst, kde se často hromadí vlhkost. Díky nim můžete svou ložnici nebo třeba koupelnu proměnit v příjemně provoněný prostor bez nadbytečné vlhkosti. Ani tak však nepolevujte v pozornosti. Jakmile se objeví jakýkoliv kondenzát (třeba na oknech), otřete jej kuchyňskou utěrkou nebo houbou. Okenní rámy a parapety pak pravidelně čistěte fungicidními přípravky a plísně způsobené kondenzací řešte hadříkem namočeným v mýdlové vodě, radí web HomeBydlení.

Hromadění vlhkosti v domácnosti je vždy nepříjemným problémem, který mnohdy vede k mnoha potížím – poradíte si s ní však snadno. iZdroj fotografie: Freepik
Hromadění vlhkosti v domácnosti je vždy nepříjemným problémem, který mnohdy vede k mnoha potížím – poradíte si s ním však snadno

V případě větších ploch zasažených plísní doporučujeme konzultaci s odborníky. V takovém případě se podle webu Prima-Receptář stejně nevyhnete nákupu odvlhčovače vzduchu. Ten účinně odsává vlhkost ze vzduchu a shromažďuje ji v malém zásobníku uvnitř jednotky, kterou čas o času jednoduše vylijete. Podle mých zkušenostní stačí k výraznému snížení vlhkosti už 24 hodin provozu tohoto šikovného pomocníka. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití čajových sáčků v kompostu nebo jejich přeměna v domácí osvěžovač.

Jak proti plísni a vlhkosti v bytě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články